Michał Jaworski Michał Jaworski
674
BLOG

No i zaczyna się robić niepoważnie:(

Michał Jaworski Michał Jaworski Polityka Obserwuj notkę 113

Za tańcem pań w sejmie to myślę, że stoi lobby notariuszy ale że temat dopiero się zaczął, to trzeba poczekać.

Natomiast reformy w oświacie już jakby dojrzewały, więc można o zamiarach pisać poważnie. Moja reakcja na pierwsze sygnały była umiarkowanie pesymistyczna. Umiarkowanie, bo jestem w takim wieku, że skutki reform raczej mnie nie zdążą dotknąć a poza tym zbyt mało było wiadomo.  Teraz jednak ministra powiedziała więcej. O tym, co powinno znaleźć się na liście lektur mam bardzo blade pojęcie. Od czasu kiedy ja kończyłem ogólniaka 56 lat temu  napisano wiele ważnych książek a do dwóch polskich noblistów dołączyła kolejna trojka. Historia, jakiej nas uczono to głównie była historia wojen a historia techniki i innych niż literatura sztuk istniała tylko marginalne. Od niedawna jest internet więc można by uznać, iż dzieci uzupełniają w nim wiedzę ale to fikcja.

Może z prac domowych - o ile to były prezentacje czyli konkursy dla rodziców - należało zrezygnować, ale nie z odrabiania słupków. Skoro od czwartej klasy mają komputery to obok słupków, można uczniom zadawać wyszukiwanie informacji w internecie.

Teraz przejdę do czegoś, co zaniepokoiło mnie najmocniej - "Jeszcze kilkanaście lat temu nauka programowania była nauką nie tylko trenującą umysł, lecz również uczącą praktycznych, potrzebnych rzeczy. Dzisiaj już wiemy, że część tego programowania zrobi za nas sztuczna inteligencja."  KIedyś AI pewnie napisze za nas program natomiast już dzisiaj potrafi dobrać dla nas w internecie smartfona, ubranie  i samochód, który nam będą się najbardziej podobały a program komputerowy zapewne już dawno kieruje ich wyprodukowaniem. I TU POJAWIA SIĘ PROBLEM - ZA CO MY TO KUPIMY skoro ani nie umiemy programować ani robić niczego innego, bo nasza szkoła była tylko fajna. 
Niestety ani za wpajane przez Czarnka megalomańskie przekonanie, że jesteśmy chrystusem narodów, ani za minimalistyczne Nowackiej, że jesteśmy po prostu fajni, nikt nam nie da ani smartfonów ani samochodów.
Obok informacji, że Polacy mają istotny wkład w skonstruowanie maszyn liczących, potrzebna jest umiejętność działania na ułamkach i wiele innych umiejętności, choć te mogą za nas wykonać komputery i inne maszyny.
Jeżeli Polska ma ambicje bycia znaczącym krajem to Polacy muszą się uczyć, po to, żeby konstruować rzeczy nowe i mieć za co kupować te, których nie robimy.

Bardzo były fizyk teoretyk, do 1982 pracownik naukowy. Autor referatu na I Konferencji Smoleńskiej. Dzisiaj sam zdziwiony, skąd w tym temacie i miejscu się znalazł. Archiwalne notki: http://mjaworski50.blogspot.com/ Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności ale też podejrzany o przynależność do niedorżniętej watahy współpracowników gestapo.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka