6 obserwujących
303 notki
314k odsłon
1424 odsłony

Platforma handlu kryptowalutą okazałą się piramidą finansową

Handel bitcoinem wiąże się z ryzykiem.
Handel bitcoinem wiąże się z ryzykiem.
Wykop Skomentuj44

Quadriga - słynna kanadyjska platforma handlu kryptowalutą okazała się zwykłą piramidą finansową.

O platformie zrobiło głośno w ubiegłym roku za sprawą jej założyciela Geralda Cottena. Mężczyzna zmarł i nie zostawił nikomu dostępu do haseł i kodów do Quadrigi.

Historia Quadrigi

Quadriga zaczęła działać w 2013 r. i zawdzięczała swoją popularność rosnącym cenom kryptowalut. Większość przeprowadzanych transakcji dotyczyła Bitcoina, Ethereum i Litecoin. Założycielami byli mający wówczas 25 lat Cotten oraz Patryn. Patryn to druga tożsamość Omara Dhananiego, który w 2005 r. został skazany w USA za przestępstwa związane z praniem brudnych pieniędzy. Cotten i Patryn prowadzili firmę razem do 2016 r., potem Cotten prowadził ją sam. Żona Cottena po jego śmierci twierdziła, że nie miała dostępu do haseł.

Gerald Cotten
Założyciel Quadrigi - Gerald Cotten.

Potężne oszustwo finansowe

Założyciel Quadrigi - Gerald Cotten zmarł w Indiach, w grudniu zeszłego roku, w wyniku powikłań choroby Leśniowskiego-Crohna. Oficjalna informacja o jego śmierci podana została miesiąc później. Przez cały ten czas giełda kryptowalut przyjmowała wpłaty.

Quadriga była winna łącznie 215 mln CAD (158 mln USD) 76 tys. klientów. Firma Ernst & Young, która przeprowadzała proces bankructwa, odzyskała 46 mln CAD (34 mln USD), co oznacza, że klienci stracili łącznie 169 mln CAD (124 mln USD) w środkach finansowych i kryptowalutach. Po zawieszeniu działalności przez platformę dochodzenie wszczęła Komisja Papierów Wartościowych w Ontario (OSC).

Po trwającym prawie rok dochodzeniu OSC uznała, że straty inwestorów wcale nie były spowodowane utratą haseł i kodów w związku z nagłą śmiercią Cottena, ale jego oszustwami.

kryptowaluta bitcoin
Oszustwa związane z kryptowalutami zdarzają się coraz częściej.

"To, co wydarzyło się w Quadriga, było staroświeckim oszustwem zapakowanym we współczesne technologie" - napisała Komisja  w raporcie, w którym na 33 stronach opisano szczegóły oszustw dokonanych przez założyciela i szefa Quadriga.

Większość strat aktywów – ok. 115 mln CAD (84 mln USD) – była wynikiem oszukańczych transakcji na platformie. Cotten otwierał własne rachunki pod fałszywymi nazwiskami, zapisując na rachunkach nieistniejące aktywa w walutach i kryptowalutach, którymi handlował z niczego niepodejrzewającymi klientami.

Cotten pokrywał straty z depozytów klientów, co oznacza, że Quadriga działała jak piramida finansowa. 

Kolejnych 28 mln CAD (20 mln USD) Cotten stracił, gdy zainwestował środki klientów bez ich zgody i wiedzy na trzech innych giełdach kryptowalut. Ponadto sprzeniewierzył część depozytów, wypłacając pieniądze na pokrycie własnych wydatków. Pod koniec działalności Quadriga prawie nie miała aktywów i działała jak obrotowe drzwi – depozyty nowych klientów były natychmiast przekierowywane na pokrycie wypłat innych klientów.

kryptowaluty bitcoin
Cotten oszukał ludzi na miliardy dolarów.

Dlaczego nie wykryto oszustw Cottena?

Jak to możliwe, że Cottenowi udało się unikać zainteresowania i pytań ze strony klientów? 95 proc. klientów Quadriga to Kanadyjczycy, a rozmowy OSC z klientami wskazały, że Cotten wykorzystał zaufanie do kanadyjskich regulacji, mitu kanadyjskiej uczciwości, a także wiarę w transparentność technologii blockchain. Ponadto platformy handlu kryptowalutami są relatywnie nowym przedsięwzięciem i brakuje regulacji. Dzięki temu Cotten, twierdząc, że nie prowadzi obrotu papierami wartościowymi, nie poddał swojej działalności nadzorowi rynkowemu.

"Od 2016 r. Cotten jako jedyny kontrolował firmę, która miała setki tysięcy klientów i przez którą przeszło ponad miliard dolarów transakcji w walutach i ponad 5 milionów jednostek kryptowaluty. Działał jak chciał, bez systemów kontroli wewnętrznej i księgowości" - zauważono w raporcie.

W normalnych warunkach takie ustalenia oznaczałyby wszczęcie postępowania przeciwko Cottenowi, ale ze względu na jego śmierć i bankructwo samej firmy jest to niemożliwe. Uznano jednak, że publikacja całości raportu jest niezbędna, by inwestorzy mogli wyciągnąć wnioski na przyszłość.

KJ

Wykop Skomentuj44
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka