10 obserwujących
284 notki
451k odsłon
453 odsłony

Porozumienie PKN ORLEN, Skarbu Państwa i Grupy LOTOS ws. przejęcia

Siedziba Grupy LOTOS w Gdańsku. Fot. lotos.pl
Siedziba Grupy LOTOS w Gdańsku. Fot. lotos.pl
Wykop Skomentuj18

Porozumienie dotyczy kupna akcji gdańskiej grupy od Skarbu Państwa i przejęcia kontroli kapitałowej nad Lotosem przez płocki koncern.

Strony potwierdziły zamiar przeprowadzenia transakcji i zadeklarowały dalszą współpracę, także w kwestii realizacji środków zaradczych postawionych przez Komisję Europejską. Celem włączenia w strukturę Grupy Orlen gdańskiej spółki jest utworzenie dużego polskiego koncernu multienergetycznego, który będzie skutecznie konkurował na światowych rynkach, będzie odporny na zmienne otoczenie makroekonomiczne i zdolny do inwestycji rozwojowych - np. związanych z transformacją energetyczną. 

- Powstanie jednego silnego koncernu, do którego należeć będzie nie tylko Lotos, ale też Energa i PGNiG, jest konieczne z punktu widzenia przyszłości biznesowej tych firm i budowania ich wartości dla akcjonariuszy. Skorzysta na tym także polska gospodarka, bo zintegrowany koncern będzie miał większe możliwości rozwoju inwestycyjnego i mocniejszą pozycję negocjacyjną. Silny multienergetyczny koncern oznacza również wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski - mówi prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.

- Proces przejęcia, w którym uczestniczymy, to bardzo złożona operacja, którą musimy przeprowadzić. Aby sprostać konkurencji i wyzwaniom, jakie stoją przed branżą paliwowo-energetyczną, musimy łączyć siły tworząc silny koncern. W całej Europie miało już miejsce wiele podobnych transakcji. PKN ORLEN ma spore doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju postępowań, dlatego jestem spokojny o przebieg procesu zgodnie ze wszystkimi standardami i obowiązującymi przepisami dla tego typu transakcji - mówi Paweł Jan Majewski, prezes Grupy LOTOS.

Daniel Obajtek zapewnia, że "jednym z głównych beneficjentów przejęcia kapitałowego Grupy Lotos stanie się też Pomorze i jego mieszkańcy", ponieważ powiększona o gdański podmiot Grupa Orlen jeszcze bardzie zaangażuje się w działania społeczne, kulturalne i sportowe w tym regionie.

Zgodę na przejęcie musiała wyrazić Komisja Europejska, ktora wydała ją warunkowo. Koncern musi m.in. sprzedać 30 proc. udziałów rafinerii Lotos w Gdańsku i 80 proc. stacji tej sieci (więcej na ten temat napisaliśmy tu: KE zgadza się na fuzję Lotosu z PKN ORLEN, ale stawia warunki). W porozumieniu zawartym 18 sierpnia 2020 r. obie spółki zadeklarowały współpracę umożliwiającą ich wykonanie. 

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN ORLEN zainicjowano w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu. W listopadzie 2018 r. płocki koncern złożył w Komisji Europejskiej wstępną wersję wniosku o zgodę na koncentrację. 

Ostateczny kształt wniosku poprzedziła wielomiesięczna współpraca stron, w czasie której spółki odpowiadały na pytania KE. Pod koniec września 2019 r. Komisja Europejska, zgodnie z praktyką zastosowała standardową dla drugiej fazy negocjacji procedurę „stop the clock”, którą zatrzymano na początku marca tego roku. W kwietniu PKN ORLEN otrzymał wyniki analiz. 

Pod koniec kwietnia płocki koncern zozył propozycję środków zaradczych, po czym - na początku maja - rozpoczął się market test, a 14 lipca 2020 r. otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos. 

BG


Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka