Waloryzacja będzie znacznie wyższa niż podaje GUS. Ponad 8 mln Polaków może zacierać ręce

pxhere.com
pxhere.com
To już pewne: waloryzacja świadczeń z ZUS będzie wyższa niż 5,7 proc. ustawowego minimum - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".

"Jak dowiedziała się +Rzeczpospolita+, podwyżki dla emerytów i rencistów będą większe, niż wynika to z opublikowanych w środę danych GUS o przeciętnym wzroście wynagrodzeń w zeszłym roku" - czytamy.

Waloryzacja emerytur. Do Polaków trafi więcej pieniędzy

Dziennik zaznacza, że gdyby opierać się tylko na tym wskaźniku, w marcu przeciętna wypłata wzrosłaby o 146 zł miesięcznie dla każdego z 8 mln klientów ZUS.

Polecamy:

"Strumień pieniędzy będzie jednak płynął szerzej. Nie wiadomo jak szeroko, bo wciąż trwają ustalenia w tej sprawie. Wiadomo jednak, że podwyżki będą kosztowne dla budżetu. Waloryzacja o ustawowy wskaźnik, jak szacuje rząd, to wydatek 12 mld zł rocznie. Natomiast każdy kolejny punkt procentowy podwyżki wskaźnika waloryzacji świadczeń będzie kosztował finanse publiczne przeszło 2 mld zł rocznie" - wskazuje gazeta.

Jak dodaje, to, jak będzie wyglądał mechanizm, który podwyższy świadczenia emerytom i rencistom, nie jest też przesądzone, a rząd ma sporo możliwości. "W poprzednich latach stosował waloryzację procentowo-kwotową. Korzystały na niej osoby z najniższymi świadczeniami, rosnącymi najwolniej przy zwykłej procentowej waloryzacji" - wskazuje gazeta.

Według informacji "Rzeczpospolitej" szczegóły będą znane najpóźniej w piątek.

SW


Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj97 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo