9 obserwujących
310 notek
486k odsłon
  1528   0

Zmarł Sean Connery, najsłynniejszy odtwórca roli Jamesa Bonda

Zmarł Sean Connery. Fot. PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO
Zmarł Sean Connery. Fot. PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO

W wieku 90 lat zmarł Sean Connery wybitny aktor i najsłynniejszy odtwórca roli Jamesa Bonda - podaje w sobotę BBC.

Connery urodził się w 1930 roku, dorastał w raczej biednej rodzinie w slumsach Edynburga. Pracował między innymi przy polerowaniu trumien, jako roznosiciel mleka i ratownik, a mając 16 wstąpił do brytyjskiej marynarki wojennej.

Zainteresowanie kulturystyką i uroda pomogły mu zdobyć małą rolę w filmie „Południowy Pacyfik” (1949), a jeszcze przed jego szkocka premierą otrzymał kolejne filmowe propozycje. Był pierwszym odtwórcą roli Jamesa Bonda i zagrał w siedmiu filmach z tej serii. 

W 1987 dostał Oscara za rolę policjanta w filmie „Nietykalni” w reżyserii Briana de Palmy. Otrzymał też trzy Złote Globy i dwie Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).

Sean Connery
Sean Connery. Fot. PAP/EPA/RUI VIEIRA / POOL

W 2000 roku otrzymał tytuł szlachecki za zasługi dla sztuki filmowej.

Connery nie był zadowolony z tego, że kojarzony jest przede wszystkim z rolą brytyjskiego szpiega i mawiał, że „nienawidzi cholernego Jamesa Bonda”. 

W 2004 roku w sondażu przeprowadzonym przez szkocki dziennik „The Sunday Herald” uznano go za „największego żyjącego Szkota”, a w innym sondażu w 2011 roku - „za najważniejszy żyjący szkocki skarb narodowy”. 

Pracował z wybitnymi reżyserami jak Alfred Hitchcock, John Huston, John Boorman, Brian de Palma czy Steven Spielberg. 

Magazyn „People” uznał go w 1989 roku za „najbardziej seksownego żyjącego mężczyznę”, a dekadę później za „najbardziej seksownego mężczyznę stulecia”.

KW

Lubię to! Skomentuj67 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura