9 obserwujących
308 notek
483k odsłony
  2026   0

Nie żyje Ferdynand Matysik, znany z ról w "Kogel mogel" i "Samych swoich"

Ferdynand Matysik zmarł w wieku 90 lat.
Ferdynand Matysik zmarł w wieku 90 lat.

Ferdynand Matysik zmarł 9 maja w wieku 90 lat. Znany szczególnie starszym widzom z kultowych filmów: "Popiół i diament", "Sami swoi", "Kogel-mogel" oraz seriali "Świat według Kiepskich", "Stawka większa niż życie". 

O śmierci wybitnego aktora poinformował Teatr Polski we Wrocławiu. - Z ogromnym żalem żegnamy Ferdynanda Matysika: wybitnego aktora filmowego i teatralnego, członka zespołu artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu w latach 1964–2007 - czytamy w oświadczeniu placówki. 

Pogrzeb Fernanda Matysika odbędzie się 14 maja o godz. 13 w kościele św. Wawrzyńca we Wrocławiu przy ul. Odona Bujwida 51. - Na zawsze pozostanie w naszych sercach - napisała dyrekcja Teatru Polskiego. 

Ferdynand Matysik urodził się w 1931 roku. Ukończył studia na PWST w Krakowie w 1954 roku na wydziale aktorskim. Jego początki na deskach teatru wiążą się z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku i Teatrem Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie. Od lat 60. pracował na stałe w Teatrze Polskim we Wrocławiu. To tam Matysik zagrał w ponad 100 rolach. 

Znany i lubiany przez szeroką publiczność aktor zagrał w historycznych produkcjach polskiej kinematografii: „Popiół i diament”, „Sami swoi”, oraz „Kogel-mogel”, „Galimatias, czyli kogel-mogel II”. Pojawiał się w popularnych serialach, takich jak „Stawka większa niż życie”, „Daleko od szosy” oraz „Świat według Kiepskich”. 

Matysik został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1976 r.), Odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1983), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004), otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006).

GW

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura