Jutro wchodzą w życie nowe przepisy. Można stracić ogromne pieniądze

pxhere.com
pxhere.com
Ważna informacja dla osób, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, a dorabiają do emerytury lub renty. Sprawdź, czy Twoje zarobki nie spowodują zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty świadczenia.

Kiedy ZUS może zawiesić lub zmniejszyć emeryturę? 

Do emerytur i rent można dorabiać, ale obowiązują określone limity osiąganych przychodów. dotyczą one osób, które skorzystały z tzw. wcześniejszej emerytury lub renty. Kobiety, które ukończyły 60 lat oraz mężczyźni po 65. nie muszą się martwić. 

Jak podaje portal prawo.pl, aby dorabiać i otrzymywać rentę i emeryturę w pełnej wysokości, nie można zarobić więcej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli zarobi się ponad te 70 proc., ale mniej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ZUS zmniejszy świadczenie. W przypadku przekroczenia progu 130 proc. ZUS zawiesi wypłatę świadczenia.

Czytaj też: Będzie spory dodatek do emerytury. Ile wyniesie "czternastka"?

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia zmienia się co kwartał, dlatego też limity dorabiania do rent i emerytur aktualizowane są co 3 miesiące. Od 1 grudnia próg 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia wynosi 3960,20 zł brutto. To o prawie 100 zł więcej niż do tej pory.

Przekraczając ten limit, ale mieszcząc się w kolejnym (130 proc. przeciętnego wynagrodzenia) – 7354,50 zł, trzeba liczyć się z obniżeniem świadczenia, a zarabiając powyżej 7354,50 zł, utraci się świadczenie z ZUS w miesiącu, w którym takie zarobki się osiągnęło.

- Na nowe kwoty limitów muszą uważać szczególnie osoby pobierające renty socjalne, bo ich dotyczą nieco inne zasady dorabiania. Jeśli ich dodatkowy przychód od grudnia będzie wyższy niż pierwszy próg czyli 3960,20 zł, to wypłata renty socjalnej za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia, nie przysługuje w całości – mówi dla prawo.pl Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Ile może dorobić emeryt/rencista w 2021/22 roku?

Od 1 grudnia 2021 roku do 28 lutego 2022 roku kwota przychodu odpowiadająca:

  • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 3960,20 zł - przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty
  • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 7354,50 zł - przychody powyżej tej kwoty będą oznaczać zawieszenie emerytury/renty


Czytaj więcej:


image

Lubię to! Skomentuj68 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo