229 obserwujących
2306 notek
4112k odsłon
  741   7

Lipcowi

image

Okolice 11 listopada to chyba lepszy moment na zamieszczenie notki pt " Lipcowi " niż miałbym ją zamieścić w okolicach lipca - sierpnia, czyli wtedy kiedy byłem w Augustowie i kiedy tę ekspozycję zdjęć przewieziono z Suwałk na augustowski rynek. Obecnie jest chyba w Warszawie. " Lipcowi " to ekspozycja fotografii ofiar Obławy augustowskiej, przygotowana przez Instytut Pileckiego. Instytut Pileckiego na tym blogu odwiedziliśmy w styczniu.

https://www.salon24.pl/u/siukumbalala/1210077,instytut-pileckiego-berlin

" Lipcowi " to brzmi jak kryptonim, jak kod. To typowy sposób opisywania tejemnych zdarzeń, tragicznych doświadczeń, rodzinnych tragedii przez społeczność, przez bliskich, przez sąsiadów, przez najblizsze rodziny, kiedy pełnym głosem o oczywistej zbrodni powiedzieć nie pozwalają. Zainteresowani wiedzieli kim byli " Lipcowi " Reszta obywała się bez słów.

image

Obława augustowska to jedno z najtragiczniejszych doświadczeń ludzi walczących o wolną Polskę, ludzi którzy wolnej Polski - jak im się wydawało - doczekali. Wówczas przytrafiła się im Obława Augustowska. I do domu nie powrócili... i nikt nie wiedział co się z nimi stało, czy żyją ? czy leżą w bezimiennym dole ? Nie ma ich, a ludowe państwo upiera się i uznać za zmarłych nie chce. Tym bardziej tragiczne, że odbyło się pośród paneuropejskiej fiesty i radości z zakończenia najtragiczniejszej wojny w historii ludzkości. Wywołanej przez dwa najbardziej zbrodnicze reżimy w historii: niemiecki i rosyjski. Jest w tej wystawie coś bardzo poruszającego. Jest zabieg - ja to nazywam - uwspółcześnienia zdjęć. Przeglądajac stare, historyczne fotografie miałem, nie powiem, że problem, ale postacie historyczne na fotografiach były mi dość obce. 

image

Zastygłe w pozach, ufryzowane na ówczesną modłę, wąsy dziwacznie nastroszone, generalnie ludzie w podeszłym wieku. A przecież Piłsudski wracający z Magdeburga miał raptem 51 lat, Witos obejmujący po raz pierwszy urząd premiera miał ledwie 46 lat, a z ilustracji spoglądają na nas stateczni mężowie stanu w wieku podeszłym. Czarno - białe fotogtafie " leśnych ludzi ", powstańców warszawskich, też pokazują nam ludzi w wieku dojrzałym, a oni mieli przecież po 20 - 25 lat. Młodzi ludzie. Dlatego ten zabieg pokolorowania zdjęć, tej cyfrowej obróbki uważam za pomysł genialny. To są bardzo młodzi ludzie, jedni z was 20 - 30 latków. Ludzie przed którymi właśnie otwierało się życie. Ludzie którzy mogli służyć wolnej Polsce, rodzinom, bliskim. Mogli dać satysfakcję rodzicom, dziadkom, mogli cieszyć się własnymi karierami, mogli po prostu żyć. Czy mieli szansę ? Nie. Z czysto technicznego, policyjnego punktu widzenia nie mieli szans. 45 tysięcy żołnierzy sowieckich, funkcjonariuszy NKWD, wspieranych przez " berlingowców " i UB, przeczesujących Puszczę augustowską w odstępach między żołnierzami 5 - 6 m ? Nie mieli najmniejszych szans. W obławie, ze strony polskiej aktywny udział braali Mieczysław Milewski, późniejszy minister spraw węwnetrznych, spiritus movens uprowadzenia i zabójstwa ks. Popiełuszki oraz por. Maksymilian Schnepf, dowódca kompanii w I Praskim pułku piechoty. Zbieżność nazwisk z polskim ambasadorem w Waszyngtonie, nieprzypadkowa. To ten ambasador, który jest winien polskiemu podatnikowi pieniądze za bezzasadnie wypłacony ekwiwalent na pracującą " niepracującą " małżonkę. No, ale to całkowicie bez związku z udziałem Schnepfa - seniora w Obławie augustowskiej. Tak na marginesie - również bez związku z tematem notki - to te kwalifikacje etyczne i merytoryczne ambasadorów z tzw. zaciągu Geremka, były mocno przesadzone. 

image


image


image


image


image


image
Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura