182 obserwujących
1956 notek
3223k odsłony
3859 odsłon

Biedron penetruje Eben Emael

Wykop Skomentuj71

image

Wydrążona w Górze Świętego Piotra forteca Eben Emael nie okazała się opoką dla Belgów. Motto fortecy znalezione gdzieś w kantynie.

O zdobyciu, przez Niemców, belgijskiego fortu Eben Emael istnieje sporo historycznych opracowań, mamy również bezpośrednie przekazy uczestników tej niezwykłej akcji. Być może w niemieckich szkołach wojskowych robiono z tego tematu klasówki, bowiem odpowiedzialny za zdobycie fortu, porucznik Rudolf Witzig do lat 70 - tych XX wieku, był wykładowcą w szkole saperów Bundeswehry. Arcymistrzowsko zaplanowany i arcymistrzowsko, z żelazną konsekwencją zrealizowany, pierwszy powietrzny desant w historii.

image


image

Jak to możliwe, że fort uważany za nie do zdobycia, obsadzony przez 1000 belgijskich żołnierzy, został opanowany siłą zaledwie 78 niemieckich żołnierzy, w tym jednego  pijanego Oberjägra Ernsta Grechzy, którego szczęście i poczucie humoru opuści dopiero nad Kretą, gdzie znajdzie wieczny odpoczynek.

image

Kopuła dział 2x120mm

image

Dodatkowo, fort zdobyty bez udziału dowódcy, bowiem szybowiec Witziga po zerwaniu liny holowniczej nie doleciał do celu. Witzig przyleciał już na gotowe. Mimo tego, bez jego udziału zrealizowano wszystkie zaplanowane zadania i po kwadransie fort w zasadzie został wyłączony z zadania jakie miał wypełnić. Niemiecka Auftragstaktik zdała egzamin celująco.

image

Brama nr 1. Wejście do twierdzy

image


Zatem dziś notka z samych pytań i z prób - na ile pozwoli moja skromna wiedza - znalezienia odpowiedzi. Jak to było możliwe ? Było możliwe, bowiem walczące ze sobą strony mogą nawiązać równorzędną walkę jeśli stosują równoważne, odpowiadające sobie środki i metody walki. Jeśli tej reguły na polach bitew się nie przestrzega to bosonogi Vietcong pokona doskonale wyekwipowaną armię amerykańską, bądź somalijska cywil - banda przepędzi z Mogadiszu Rangersów. Nie przestrzeganie tej reguły sprawiło również, że uważana za najpotężniejszą armię swiata, musiała ustąpić pola pasterzom kóz z Afganistanu. Nigdy również doborowe formacje pancerne nie pokonają partyzantki miejskiej. Tak po prostu jest, w związku z czym głównodowodzący wojskami francuskimi gen. Weygand mógł jedynie wymamrotać na wieść o dokonaniach niemieckich zagonów pancernych walczących według reguł Guderiana - ależ Messieurs tak się nie walczy, tego nie uczą w akademiach wojskowych. Tanki nie mogą stanowić samodzielnej siły.

image

Północno - zachodni stok twierdzy, miejsce nie istniejącej fosy i widok na Kanał Alberta

image

 Wieś Eben Emael

Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w Eben Emael. Zastosowanie taktyki niestosowanej nigdy wcześniej. Brak oficjalnego wypowiedzenia wojny, użycie szybowców i bezgłośny desant z powietrza, użycie doskonale wyszkolonych komandosów ( ćwiczyli w kompletnej izolacji przez pół roku na  makiecie fortu Eben Emael, stworzonej w oparciu o zdjęcia lotnicze ) użycie niestosowanych nigdy wcześniej środków niszczących stalowe kopuły i betonowe kazamaty, czyli ładunków kumulacyjnych. Broni tak tajnej, że nawet członkowie grupy " Granit " ćwiczyli na atrapach, a skutki działania ładunków kumulacyjnych oglądał podczas testów jedynie porucznik Rudolf Witzig.

image

Ślad po eksplozji ładunku kumulacyjnego

image

Ładunki kumulacyjne użyte podczas ataku

image

Miotacz płomieni

Na coś takiego fort Eben Emael nie był przygotowany. Czego uczą w akademiach wojskowych ? uczą, że pod taki fort podciąga się artylerię i prowadzi metodyczny ostrzał, próbujac jednocześnie szturmu z udziałem piechoty, aż do skutku. Tak zdobywano na przykład twierdzę w Antwerpii podczas I wojny. I takiemu wyzwaniu fort Eben Emael sprostałby. Leżąca bardziej na południowy wschód od Maastricht warowna grupa Aubin - Neufchâteau, oblegana w sposób - jeśli można tak powiedzieć - " klasyczny " poddała się dopiero 21 maja. I tak pewnie postąpiłaby większość generałów, absolwentów akademii wojskowych, gdzie uczą drylu, ślepego posłuszeństwa i bezwzględnego stosowania się do regulaminów. Jednak od czasu do czasu pojawiają się żołnierze, którzy łamią schematy, działają niesztampowo, nie przestrzegają reguł pola walki... i zwyciężają. Ci zostają Napoleonami, Guderianami, bądź też generałem Studentem, który był twórcą niemieckich oddziałów spadochronowych i mózgiem operacji zdobycia fortu i opanowania mostów na Kanale Alberta.

image

Kopuła 2x120mm

image

Zdobycie fortu Eben Emael i cała kampania 1940 roku była przegrana przez Francuzów i brytyjski korpus ekspedycyjny, zanim się zaczęła. Powodów było kilka. Oczywiście najpierwszy to przekonanie o własnej omnipotencji, to faktor bardzo często towarzyszący klęskom i klęski powodujący. Powodem była również nadmierna wiara w siłę dyplomacji, zamiast w siłę armat. Nie odkurzono na czas słynnej rzymskiej maksymy - chcesz mieć pokój szykuj się do wojny.

Wykop Skomentuj71
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości