34 obserwujących
643 notki
747k odsłon
  1090   0

Polemika z blogerem@Logicznie Myslacy

Replika do komentarzy blogera @Logicznie Myslący na blogu https://www.salon24.pl/u/edward-teach/970478,klamstwo-klimatyczne

Komentarz pierwszy, 11 listopada 2020, 17:04 - fragment:

"Po pierwsze - uśredniony chaos będzie nadal chaosem."

Jasne. Ale łatwiej przecież prognozować stan uśredniony, prawda? No i jest jeszcze zagadnienie zakresu prognozy. Przecież w prognozach klimatu pogody chaos również występuje, "przeszkadza" a jednak obecnie nawet prognozy dziesięciodniowe mają zadowalającą sprawdzalność, choć jeszcze niedawno nawet prognozy tygodniowe pod koniec zakresu prognozy były jak wróżenie z fusów. Tak samo z klimatem: nawet przyjęcie wartości uśrednionych nie pomoże, jeśli chcielibyśmy prognozowac zmianę klimatu za milion lat, jednak przy stu latach teoria chaosu jest jeszcze do pokonania. Mamy zresztą już potwierdzenie tego faktu, wszak pierwsze prognozy zmian klimatu przeprowadzono w połowie lat 70tych XX w. i dziś, po 50ciu latach ich najważniejsze wnioski dobrze pokrywają się z obserwacjami.


Po drugie - uśrednić można tylko zjawiska (funkcje) o przewidywalnym przebiegu, czyli liniowe, okresowe, harmoniczne, kołowe, itp. Natomiast nie można uśrednić zjawisk (funkcji) chaotycznych.

Po trzecie - nie można uśrednić zjawisk losowych, katastroficznych a mających istotny wpływ na klimat np. wybuchu superwulkanu na lądzie lub pod wodą, uderzenia obiektu kosmicznego, przebiegunowania Ziemi, zmiany natężenia pola magnetycznego Ziemi lub Słońca, itp.

Można. Pogoda to właśnie chaos, prognoza pogody silnie zależy od warunków początkowych - minimalna zmiana warunków początkowych po kilku dniach, da w obliczeniach, zupełnie odmienną prognozę. Dlatego też nie da się dokładnie określić prognozy pogody na dłużej niż kilkanaście dni - choć na tym polu dokonał się ogromny postęp. 

Jednak w prognozowaniu zmian klimatu nie jest nam potrzebna dokładność z prognozy pogody. Nie potrzebujemy dokładnych danych dla 13tego listopada 2050, czyli jaka będzie temperatura, wilgotność, usłonecznienie, opady itp. Interesują nas wartości uśrednione pojedynczych parametrów, np.: średnia temperatura listopada 2050 r..

Gdy pogoda to stan atmosfery w danym miejscu i czasie, to klimat jest uśrednionym stanem atmosfery w danym miejscu i czasie. Nie wiemy jaka pogoda będzie 13 listopada 2021 r., ale wiemy, czego mniej więcej możemy się spodziewać. Znamy wartość średniej temperatury listopada oraz zakres historycznych ekstremów, stąd możemy określić, że prawdopodobieństwa wystąpienia maksymalnej temperatury 13 listopada większej niż 5oC wynosi powiedzmy 95%, >10oC 75%, >12oC 50%, >14oC 25% , >18oC 20%  >30oC 0,1itp. itd. Choć nie wiemy, jaka będzie temperatura 13 listopada za rok, to wiemy czego możemy się spodziewać.

W prognozie (zmian) klimatu interesuje nas właśnie wartość uśredniona, czyli średnia temperatura listopada 2050 a nie dokładna wartość temperatury dla każdego dnia tego miesiąca za 30ci lat. Właśnie to sprawia, że prognoza klimatu na dekady w przyszłość jest możliwa, choć słabo nam wychodzi prognozowanie pogody na kilkanaście dni w przyszłość. Ale po co klimatolodzy chcą znać średnią temperaturę listopada 2050, czy ogólnie całego roku 2050? Ano po to, bo jak powyżej napisałem, ze średniej temperatury można całkiem sporo o klimacie powiedzieć. Jeśli po średniej dla listopada 2020 wiemy, jakich wartości ekstremalnych możemy się spodziewać i jakie jest ich statystyczne prawdopodobieństwo, to wiemy też, jak na te wartości wpłynie wzrost średniej temperatury tego miesiąca o 2oC. O ile dziś, przykładowo, statystycznie prawdopodobieństwo wystąpienia temperatury 30oC w listopadzie wynosi 0,1%, to przy ociepleniu o 2oC prawdopodobieństwo to wzrośnie do 1% (uwaga: to nie są dokładne, wyliczone wartości, to przykład!). Dziś upał w listopadzie to możliwość jak jeden do tysiąca, przy ociepleniu o dwa stopnie: jak jeden do stu. Czyli nadal upał w połowie listopada jest mało prawdopodobny, ale już bardziej niż obecnie. Natomiast jeśli dziś wartość 20oC w połowie listopada statystycznie może wystąpić powiedzmy raz na pięćdziesiąt lat, to przy ociepleniu o dwa stopnie może to być już raz na pięć lat. Upał nadal będzie czymś ekstremalnym, niezwykłym, w listopadzie, ale już 20oC nie będzie nikogo dziwić. Co więcej człowiek szybko przyzwyczaja się do zmian (jeśli nie są ekstremalne) a jeszcze szybciej zapomina. Wystarczy jedno pokolenie i występowanie pogody, którą my w listopadzie nazwalibyśmy bardzo ciepłą (15oC) przyszłe pokolenie będzie uznawać za... chłodne... Całkiem możliwe, że w takim przypadku - jeśli Salon 24 będzie nadal istniał - pojawiłyby się tu komentarze typu: "15 stopni w połowie listopada? I gdzie to całe globalne ocieplenie" Tak, wcale by mnie to nie zdziwiło...

Lubię to! Skomentuj69 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości