Blog
Polityka jest misją
Grzegorz Wszołek - gw1990
Grzegorz Wszołek - gw1990 gw29ster@gmail.com
283 obserwujących 1302 notki 4050032 odsłony
Grzegorz Wszołek - gw1990, 7 sierpnia 2017 r.

Tak PiS wykasowało Wałęsę z nowych podręczników. Histeria, śmiech na sali

6830 140 1 A A A
Fragment podręcznika z nowej podstawy programowej o Lechu Wałęsie.
Fragment podręcznika z nowej podstawy programowej o Lechu Wałęsie.

"PiS usuwa Wałęsę z podstawy programowej", "PiS wymazuje Wałęsę z podręczników do historii", "Wałęsa: Muszę założyć nową Solidarność" - tak histeryczne teksty pojawiały się w mediach na temat reformy edukacji. Do ręki wpadł mi świeżo wydrukowany podręcznik do IV klasy szkoły podstawowej. Wbrew antypisowskiej histerii, Lech Wałęsa się w nim pojawia i jest najszerzej opisanym bohaterem.

Do reformy edukacji w wykonaniu minister Anny Zalewskiej można mieć oczywiście pretensje. Brak szerokich konsultacji, postawa samej minister, która sprawia wrażenie, jakby wszystko wiedziała najlepiej o polskiej szkole, natychmiastowy tryb wprowadzania zmian - skąd my to znamy? Nie da się jednak ukryć, że większość zarzutów, stawianych MEN, jest wyssana z histerycznego palca. Przejrzałem podręcznik do IV klasy podstawówki Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Dominuje kultura obrazkowa, co nie może dziwić, wszak do dzieci w wieku 10 lat lepiej trafiają kolorowe zdjęcia, niż tekst. Jednak uczeń już wtedy pozna najważniejszych bohaterów Polski XX wieku.

O Lechu Wałęsie jest sporo, pojawia się nota biograficzna i wniosek: najbardziej znany Polak stulecia razem z papieżem Janem Pawłem II. W odróżnieniu od poprzednich podręczników zmiana jest taka, że Anna Walentynowicz została wyróżniona podobną notą. Wcześniej, nawet w rozszerzonych książkach do liceum, nie było biogramów skromnej suwnicowej.

I ten straszny Pilecki, "Inka", Szare Szeregi... jak tak ma to wyglądać, przynajmniej z historią, to jestem coraz bardziej za. Tak to jest z histeriami, że zazwyczaj większość z nich żyje własnym życiem w świadomości tych, którzy im ulegają. Czekam na stosowne reakcje dziennikarzy oko.press, NaTemat, wp.pl i gazety.pl.

imageimage


image


image

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Wszystkie zamieszczone teksty na tym blogu należą do mnie i mogą być kopiowane do użytku publicznego tylko za moją zgodą.

image Grzegorz Wszołek
image
Utwórz swoją wizytówkę

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Bohdan Ozerski Przykro mi, ale do czasu poznania żony, umawiałem się tylko z kobietami. Teraz...
  • @Bohdan Ozerski Bowiem według szacunków, ok. 150-180 tys. ofiar to była ludność cywilna....
  • @97-300 Bayern tak samo zapewniał w przypadku Toniego Kroosa. Barcelona jeszcze tydzień przed...

Tematy w dziale Społeczeństwo