234 obserwujących
964 notki
1860k odsłon
3378 odsłon

Opcja zerowa, subito!

Wykop Skomentuj166

imageOsiem dni temu napisałem:

https://www.salon24.pl/u/wtemaciemaci/914906,kilka-refleksji-z-une-affaire-mosbacher


Służba państwowa zwana na wyrost polską, a przez nieporozumienie dyplomatyczną, musi zostać natychmiast wypalona siarką i żelazem do gołego gruntu, w reżimie dużo ostrzejszym niż likwidacja WSI, a następnie zaorana, posolona i pilnie utworzona od nowa, bez względu na koszt i kłopot.

Z dożywotnim zakazem zatrudniania w niej kogokolwiek, kto choćby połą płaszcza o PRL się otarł. Wszyscy won. Żadnych “wypróbowanych zawodowców”. Żadnych “półwiekowych karier w służbie Rzeczypospolitej”. Żadnych resortowych dzieci. Żadnych małomównych “panów Waldków z konsulatu” na podwójnych etatach.


Wszystkie razem błędy i gafy nowo zatrudnionych amatorów wynikające z braku doświadczenia nie wyrządzą do końca stulecia tyle szkody, co całkowity brak profesjonalizmu i lojalności wobec państwa dotychczasowej struktury.


Oburzeniu resortowych dzieci i wnuków w komentarzach nie było końca – Wiarus w demencji swojej szuka komuchów i wrogów ludu pomiędzy elitą dyplomatów Rzeczypospolitej!

Nie minęło osiem dni, i widzimy uśmiechniętą twarz ambasadora RP w Brukseli, Artura Orzechowskiego (w MSZ od 1994) strzelającego sobie sweet fotkę z Lyudmiłą Kozlovsky, Ukrainką wydaloną z Polski z przyczyn  związanych z bezpieczeństwem państwa, aktywistką fundacji Otwarty Dialog, będącej przedmiotem bieżących dochodzeń w Polsce. Ambasador naturalnie nie pyta, co robi w Brukseli Kozlovsky, objęta zakazem wjazdu do krajów strefy Schengen.

Ambasador Orzechowski* jest albo całkowicie nielojalny wobec własnego rządu, albo całkowicie niekompetentny. Co z tego, że to nie ambasada, tylko Dom Polski w Brukseli? Na propozycję wspólnej fotki z Kozlovsky, ambasador winien był – co najmniej – obrócić się na pięcie i wyjść z imprezy trzaskając drzwiami. Nie zrobił tego, a na zdjęciu widzimy go zrelaksowanego i uśmiechniętego. 

Jeżeli ambasador Orzechowski nie otrzyma niezwłocznie instrukcji przekazania placówki zastępcy i zameldowania się w Warszawie w celu złożenia wyjaśnień, a następnie objęcia innego biurka, o trzy szczeble zaszeregowania niżej, to wartość polskiego MSZ jest jeszcze niższa niż myślałem, a ogólna dupowatość państwa jeszcze wyższa.


Jeżeli ambasador Orzechowski nie wiedział, z kim się fotografuje, to jego następnym stanowiskiem powinien być Rzecznik Dupowatości Narodowej z siedzibą w Biłgoraju, Wąchocku lub Trzemesznie. Jeżeli wiedział, to jego czyn wyczerpuje znamiona czynu zabronionego przez art. 129 kodeksu karnego.

Doprawdy, i wy** jeszcze macie czelność ujadać na amb. Georgette Mosbacher? W porównaniu z MSZ RP, Georgette to niedościgły szczyt dyplomacji.

* Artur Orzechowski pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych od 1994 r. W czasie długoletniej pracy w urzędzie przeszedł przez wszystkie szczeble kariery, przez naczelnika Wydziału, po dyrektora (Departamentu Ameryki w latach 2008-2009 i Departamentu Polityki Europejskiej - od 2013 r.). Zdobył również rozległe doświadczenie dyplomatyczne w placówkach zagranicznych RP w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (szef sekcji politycznej Ambasady RP w Waszyngtonie w latach 2005-2007) i Brukseli (Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy NATO i Unii Zachodnioeuropejskiej od 2007 do 2008 r.). Był również wykładowcą Akademii Dyplomatycznej, aktywnie uczestnicząc w szkoleniu nowych kadr dyplomatycznych.Artur Orzechowski jest absolwentem romanistyki na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej w Lublinie, a także Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Płynnie posługuje się językiem angielskim, francuskim i hiszpańskim.


** Polacy Krajowi


Z ostatniej chwili:

KTOKOLWIEK WIE...

Czy amb. Artur Orzechowski (ur. 1967) jest spokrewniony z Marianem Orzechowskim (ur.1931), b. ministrem spraw zagranicznych PRL i członkiem Biura Politycznego KC PZPR? Proszę mi powiedzieć, że to tylko przypadkowa zbieżność nazwiska...

[Marian Orzechowski ur. 24 X 1931, rektor Uniwersytetu Wroclawskiego 1971-75, 1982 członek prezydium Tymczasowej Rady Krajowej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, rektor Akademii Nauk Społecznych przy KC PZPR 1984-86, minister spraw zagranicznych PRL w rządzie Zbigniewa Messnera 12 XI 1985-17 VI 1988.  1989 członek Biura Politycznego KC PZPR. Poseł na 'sejm kontraktowy' 1989. 1989-1990 ostatni przewodniczący Klubu Poselskiego PZPR.]


PS. O ile rzeczywiście nie sposób znaleźć w Polsce kilkuset osób w wieku do max. 40 lat (urodzonych w 1978 r. lub później), przyzwoicie wykształconych, znających języki obce, wystarczająco uczciwych, by prowadzić działalność dyplomatyczną wyłącznie w interesie własnego państwa, oraz w żaden sposób nie związanych rodzinnie z komunizmem ani kastą "właścicieli PRL", to znaczy że obiektywna potrzeba posiadania przez Polaków własnego państwa dobiegła swego logicznego końca. W takim wypadku należy zająć się organizacją przetargu na zaborcę, gdzie jedynym problemem będzie, by masy upadłościowej po RP nie sprzedać za tanio.(

Wykop Skomentuj166
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka