4 obserwujących
125 notek
56k odsłon
66 odsłon

Moja propozycja zmiany Konstytucji

Wykop Skomentuj3

Wszyscy mamy już dość zamieszania z konstytucyjnością wyborów i w ogóle problemów rządzących z Konstytucją. Prawo i Sprawiedliwość miota się od ściany do ściany, zmieniając swoje projekty a mimo tego nie potrafiąc zadowolić opozycji. Ponieważ na rządzących nie ma już co liczyć, pozwalam sobie przedstawić własny projekt zmiany naszej Konstytucji, który powinien spełnić opozycyjne oczekiwania. 

Mój projekt nie ma jeszcze formy projektu ustawy, z przyporządkowaniem zmian do konkretnych artykułów Konstytucji. Na to przyjdzie czas po przyjęciu przez rząd i opozycje, głównych jego założeń. A oto one: 

1. Termin i tryb wyboru prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej określa przewodniczący Platformy Obywatelskiej. 

2. Komitet wyborczy ma prawo, w każdym momencie procesu wyborczego, zmienić swojego kandydata, gdy uzna, że nowy kandydat daje większą szansę wygrania wyborów. 

3. W wyniku wyborów, po pierwszej kadencji Andrzeja Dudy, prezydentem zostaje Małgorzata Kidawa - Błońska lub inna osoba wskazana przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. 

4. Tworzy się Izbę Wyborczą Sądu Najwyższego będącą jedynym organem uprawnionym do orzekania o ważności wyborów. 

5. Na pierwszą, dziesięcioletnią kadencję powołuje się w skład Izby Wyborczej sędziów: 

• Małgorzatę Gersdorf 

• Wojciecha Łączewskiego 

• Ryszarda Milewskiego 

• Igora Tuleję 

• Waldemara Żurka 

6. Likwidacji ulega Trybunał Konstytucyjny, a w jego miejsce ustanawia się urząd Ostatecznego Interpretatora Konstytucji, którego orzeczenia są ostateczne i niepodważalne. 

7. Na pierwszą, dziesięcioletnią kadencję Ostatecznym Interpretatorem Konstytucji zostaje Borys Budka. 

8. Likwidacji ulega Trybunał Stanu, w którego miejsce ustanawia się Trybunał Ludowy do osądzenia zbrodni rządzących wobec Unii Europejskiej i Konstytucji. 

9. Na pierwszą, dziesięcioletnią kadencję powołuje się w skład Trybunału Ludowego: 

• Romana Giertycha 

• Ewę Kopacz 

• Stefana Michnika 

• Stefana Niesiołowskiego 

• Sylwię Spurek 

Jestem głęboko przekonany, że przyjęcie mojej propozycji zakończy wreszcie wojnę polsko-polską i umożliwi nam w spokoju i zgodzie pokonać zarazę i kryzys popandemiczny. Moje obawy wzbudza jednak dotychczasowe doświadczenie odrzucania przez opozycję każdego rozsądnego projektu, niezgłoszonego przez nią samą, bez nawet pobieżnego zastanowienia się nad jego treścią. Bo też z tym zastanawianiem się ma największy problem. 


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale