12 obserwujących
664 notki
1467k odsłon
517 odsłon

Cladosporium pyli od maja do sierpnia. To silny alergen

Uczulenie na Cladosporium dotyka zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych.
Uczulenie na Cladosporium dotyka zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych.
Wykop Skomentuj4

Cladosporium to grzyb pleśniowy, uciążliwy dla alergików. Występuje na całym świecie. Szczególnie dobrze czuje się w klimacie umiarkowanym.

Większość rodzajów caldosporium rozwija się na obumarłych roślinach, grzybach, odpadach organicznych. Czasem pasożytują na żywych roślinach. Trudno się przed nimi ustrzec nawet w domu. Rozprzestrzeniają się w nieograniczony sposób. Zarodniki przenoszą się z wiatrem na duże odległości.

Zarodniki cladosporium pylą między majem a sierpniem. Uczulenie bardzo często współwystępuje z alergią na zarodniki alternaria, aspergillus, penicillium i pyłki roślin. 

Polecamy: Sezon na alergie wziewne - kalendarz pylenia

Grzyb w kuchni i łazience 

W domach cladosporium najłatwiej rozmnaża się w łazienkach i kuchniach. Im gorzej wietrzone, im bardziej ciepłe i wilgotne miejsce – tym lepiej dla tego grzyba pleśniowego. Jego występowaniu sprzyja również znaczne nagromadzenie kurzu i obecność roślin doniczkowych.

Grzyb ten często występuje w piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych – szczególnie jeśli są to szklarnie i ogrodowe inspekty. Rozwija się również na sierści zwierząt i ptasich odchodach. Także dlatego właściciele i lokatorzy mieszkań z balkonami powinni przeganiać gołębie i regularnie oczyszczać balkony z nieczystości, ktore te ptaki pozostawiają.


Cladosporium
Grzybnia Cladosporium caryigenum na orzeszniku jadalnym. Fot. Forestry Images/CC BY 3.0


Dla alergików reagujących na cladosporium szczególnie uciążliwy jest czas, gdy po ciepłych i deszczowych dniach następuje pora sucha, słoneczna i wietrzna. Osoby uczulone na ten rodzaj pleśniowego grzyba powinny wystrzegać się nieogrzewanych domków letniskowych. Niebezpieczne będą też dla nich biblioteki, sklepy antykwaryczne, archiwa ze starymi książkami i dokumentami i miejsca, gdzie łatwo gromadzi się kurz. 

Objawy alergii na Cladosporium

Uczulenie na Cladosporium dotyka zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Najczęstsze objawy to alergiczny nieżyt nosa, kaszel, astma, grzybicze zapalenie zatok. Dolegliwości nie oszczędzają skóry: u osoby uczulonej może pojawić się atopowe zapalenie skóry i alergiczne reakcje na skórze. Tego typu alergia zwykle przychodzi w późniejszym wieku. Symptomy nasilają się z latami.

Jakakolwiek alergia w rodzinie, czyli niekoniecznie uczulenie na Cladosporium, może prowadzić do rozwinięcia się uczulenia na te grzyby pleśniowe u zstępnych krewnych. 

Jak przeciwdziałać alergii?

Co zrobić, aby zminimalizować zagrożenie związane z reakcją alergiczną? 

Należy często wietrzyć pomieszczenia, w których się mieszka i pracuje. Kuchnia i łazienka powinny być regularnie czyszczone, odkurzane i wietrzone. Resztki jedzenia należy jak najszybciej usuwać z mieszkania. Zdatne do spożycia owoce i warzywa należy trzymać w lodówce, albo w odpowiednim naczyniu w chłodnym miejscu. 

Jeśli mamy w domu klimatyzację, musimy zadbać, aby była ona regularnie czyszczona i odgrzybiana. Również w pracy, jeśli zauważymy u siebie objawy alergiczne, powinniśmy dowiedzieć się, czy urządzenie jest regularnie oczyszczane. 

W przypadku uczulenia musimy także kwiaty doniczkowe lub ziemię w donicach zastąpić innym surowcem.


łazienka, brud, sprzątanie
Kuchnia i łazienka powinny być regularnie czyszczone, odkurzane i wietrzone.


Osoby uczulone na Cladosporium powinny unikać niektórych prac ogrodowych i przydomowych, choćby takich jak grabienie liści czy sprzątanie zakurzonych piwnic i poddaszy. Muszą także całkowicie zrezygnować ze stosowania nawilżaczy powietrza. 

Ciężki przebieg alergii na grzyby pleśniowe wymaga konsultacji z alergologiem i odpowiednich leków. Na ogół są to leki wziewne lub inne preparaty antyhistaminowe.  Skuteczną metodą leczenia alergii jest odczulanie. Polega ona na podawaniu niewielkich dawek alergenu, aby zwiększyć tolerancję układu immunologicznego na dany alergen.

KW 


Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości