Wiosna to trudny czas dla alergików uczulonych na pyłki roślin. Fot.: Pixabay
Wiosna to trudny czas dla alergików uczulonych na pyłki roślin. Fot.: Pixabay

Alergie wziewne – leczenie, jak sobie z nimi radzić

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Najważniejszym zaleceniem przy alergiach wziewnych wywoływanych przez grzyby pleśniowe i roztocza kurzu jest wyeliminowanie czynnika uczulającego. W przypadkach, gdy usunięcie alergenu jest niemożliwe lub niewystarczające, stosuje się leki przeciwhistaminowe lub odczulanie. 

Alergia wziewna jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego człowieka, która wywoływana jest przez alergeny wnikające do organizmu drogami oddechowymi. Substancjami uczulającymi są pyłki roślinne, roztocza kurzu domowego oraz zarodniki grzybów pleśniowych. 

Zobacz też: Alergia u dzieci - objawy i leczenie

Kiedy pojawiają się objawy alergii wziewnej?

Alergia na pyłki, kurz lub inne zanieczyszczenia powietrza objawia się suchym i męczącym kaszlem, dusznością, wodnistą wydzieliną z nosa oraz zapaleniem spojówek z zaczerwienieniem, łzawieniem i opuchlizną oczu. Objawy alergiczne związane z uczuleniem na pyłki roślin pojawiają się wyłącznie w okresie pylenia danej rośliny.  W przypadku alergii na kurz, a dokładnie na roztocza kurzu domowego, symptomy towarzyszą osobie uczulonej przez cały rok ze szczególnym nasileniem w okresie jesienno-zimowym. Objawy alergii u osób z uczuleniem na zarodniki grzybów pleśniowych mogą występować całorocznie lub sezonowo – w okresie letnim i jesiennym. 

Jak leczyć alergię wziewną?

Podstawą zwalczania alergii wziewnej jest wyeliminowanie alergenów ze środowiska życia osoby uczulonej. W niektórych przypadkach jednak nie ma możliwości na całkowite usunięcie i unikanie szkodliwego czynnika, np. pyłków roślinnych. Jedną z metod zwalczania alergii oddechowej jest odczulanie, czyli immunoterapia, która polega na podawaniu osobie uczulonej odpowiednich dawek alergenu w postaci szczepionki. Rozpoczęcie leczenia alergii wziewnej musi być poprzedzone wykonaniem testów alergicznych, które pozwolą określić przyczynę alergii i ustalić schemat terapii odczulania. Rozpoznanie powinno być przeprowadzone przez lekarza alergologa. Innym sposobem leczenia jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które skutecznie eliminują objawy alergii. Wyróżnia się leki o działaniu ogólnym (dostają się do krążenia ogólnego) oraz miejscowe – dooczne lub donosowe.

Wskazówki dla alergika – jak zmniejszać objawy alergii i ułatwić funkcjonowanie

Kontrolowanie choroby alergicznej jest możliwe po ustaleniu alergenu uczulającego i polega na ograniczeniu lub wyeliminowaniu styczności z daną substancją. Podstawowym zaleceniem jest usunięcie z mieszkania lub domu kurzu oraz pleśni poprzez stosowanie specjalnych preparatów przeciwpleśniowych oraz likwidujących kurz i roztocza, które są dostępne w sklepach. Ważne jest również regularne wietrzenie pomieszczeń, trzepanie pościeli (jest ona środowiskiem bytowania roztoczy) oraz pranie jej w temperaturze przekraczającej 60 stopni. Osoby uczulone na roztocza kurzu domowego powinny usunąć z mieszkania wszelkie przedmioty, w których gromadzi się kurz, czyli dywany, tapicerowane meble, narzuty oraz zasłony. Ponadto należy unikać pościeli puchowej i wykonanej z pierza, która jest trudniejsza w utrzymaniu czystości i stanowi siedlisko roztoczy. Alergicy powinni wybierać specjalne poduszki i kołdry z materiałów antyalergicznych (czyli zdatnych do prania w wysokiej temperaturze). Sprzątanie i wietrzenie pomieszczeń powinno być wykonywane bardzo często, a nawet codziennie. Alergicy przed sprzątaniem powinni zakładać maseczki, aby nie wdychać drobin kurzu. Zaleca się używanie odkurzaczy wyposażonych w filtry, które zapobiegają unoszeniu się drobin kurzu. W przypadku uczulenia na grzyby pleśniowe pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy w domu nie ma wilgoci, poprawa wentylacji oraz ewentualne osuszenie pomieszczeń. Przy alergii na zarodniki grzybów pleśniowych nie należy używać nawilżaczy powietrza i zaleca się usunąć z mieszkania, a przede wszystkim z sypialni rośliny doniczkowe. Osoby uczulone nie powinny wykonywać żadnych prac w ogrodzie ze szczególnym unikaniem koszenia trawy i grabienia liści jesienią. Ważne jest również wystrzeganie się przebywania w miejscach sprzyjających rozwojowi grzybów, czyli unikanie piwnic i domków letniskowych. Osoby z uczuleniem na pyłki powinny pamiętać o częstym płukaniu twarzy, oczu oraz nosa. Zaleca się również używanie w domach oczyszczaczy powietrza, które wyłapują zanieczyszczenia. 

NS

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości