12 obserwujących
723 notki
1663k odsłony
306 odsłon

Alergia u dzieci szczególnie uciążliwa - jak leczyć i rozpoznać objawy

Dziecko z alergią może być marudne i płaczliwe.
Dziecko z alergią może być marudne i płaczliwe.
Wykop Skomentuj5

Wiosną i latem wiele osób, także dzieci, cierpi z powodu pylenia roślin. Objawy alergii są dokuczliwe dla każdego alergika, ale dla dzieci - szczególnie. 

Alergia jest w Europie najczęstszą chorobą przewlekłą. Cierpi na nią co trzecia osoba, a w niektórych - najbardziej rozwiniętych krajach - nawet co druga. Niemal każda osoba w jakimś okresie swego życia przechodzi co najmniej jedną reakcję alergiczną. Co kilka lat następuje podwojenie liczby chorych. 

Alergeny - co może uczulać dziecko?

Alergia jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na niegroźne i naturalne substancje. Mogą nimi być pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza domowe, wełna i pierze. 

Wiosną i latem najbardziej powszechne i dokuczliwe są pyłki traw, brzozy, topoli, jesionu, szczawiu i pokrzywy. Jednak niektóre alergeny wziewne, takie jak roztocza kurzu domowego, występują przez cały rok. 

Zobacz też: Cladosporium - silny alergen

Objawy alergii u dzieci

Organizm broni się przed nimi reakcjami, których celem jest unieszkodliwienie i wydalenie "szkodników”. Objawami alergii są katar, łzawienie oczu, swędząca wysypka. Mogą to być także miejscowy ból, opuchlizna, ogólne pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i rozdrażnienie. 

Alergia dotyka dzieci w sposób szczególnie podstępny: osłabia bardziej niż dorosłych, utrudnia sen, zaburza smak, przez co dziecko niechętnie je. Niewyspane i osłabione dziecko ma trudności w koncentracji, trudniej się uczy, gorzej radzi sobie w sporcie i trudniej mu się bawić. 

Złe samopoczucie i objawy uczulenia dzieci nie zawsze są tak wyraźne, jak u dorosłych. Maluch na przykład grymasić i marudzić. 

Jak postępować z małym alergikiem?

Po zauważeniu objawów alergii u dziecka należy szukać pomocy u lekarza pediatry, który zaleci odpowiednie postępowanie. Nie ma lekarstwa na alergię, ale można łagodzić jej objawy lekami przeciwhistaminowymi.

Zaleca się ograniczenie kontaktu z alergenem. Po powrocie do domu należy zmienić dziecku ubranie i umyć ciało lub przynajmniej twarz, aby zmyć z nich alergeny, które na nich osiadły. Jeśli mamy w domu zwierzę, którego sierść działa alergizująco na dziecko, zaleca się ograniczenie przebywania zwierzęcia w pokoju dziecka. Jeśli alergenem są roztocza kurzu domowego, usuńmy z pokoju dziecka dywan, zasłony i drobiazgi na półkach, na których gromadzi się kurz. 

Co ciekawe, część lekarzy odradza trzymanie dziecka z alergią wziewną w izolacji, by w ten sposób chronić je przed działaniem alergenów. Izolując dziecko, narażamy je na jeszcze silniejsze reakcje alergiczne. Gdy zetknie się ono nagle z alergenami, obronna reakcja organizmu będzie silniejsza. To samo dotyczy zwierząt domowych. Przekonanie, że unikanie zwierzęcia w domu ze względu na alergię na sierść, jest błędem. Warto pamiętać, że jedną z metod leczenia uczuleń jest stopniowe podawanie alergenu i przyzwyczajanie do niego organizmu. 

Testy alergiczne dla dzieci - w jakim wieku?

Testów alergicznych nie powinno się wykonywać u dzieci przed ukończeniem czwartego roku życia, ponieważ w tym wieku są one mało wiarygodne. Testy skórne i badania krwi w kierunku alergii należy przeprowadzić później, najwcześniej u dzieci czteroletnich. Jednak nawet u starszych dzieci i dorosłych wyniki nie zawsze są w pełni miarodajne. 

Alergia w ciąży i alergia u dzieci

Alergie zazwyczaj pojawiają się już w dzieciństwie, ale mogą one wystąpić w każdym wieku. U ciężarnej kobiety może pojawić się  alergia w ciąży, nawet jeśli wcześniej nie odczuwała ona żadnych uczuleń. U dzieci choroby alergiczne często rozwijają się w postaci tzw. marszu alergicznego, czyli jedno uczulenie następuje po drugim. Występują zwykle rodzinnie, ale dotykają także osoby, których żaden krewny nie miał alergii. 

BG


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości