Jagody goji zalczamy do superproduktów.
Jagody goji zalczamy do superproduktów.

Cudowne właściwości jagód goji. Jest polski zamiennik modnego superproduktu

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Jagody goji to popularny zagraniczny produkt zaliczany do tzw. superfoods. Owoce te stanowią bogactwo witamin i minerałów, wspomagają odchudzanie. Ale też istnieje ich polski, o wiele tańszy zamiennik.

Superfood to żywność pochodzenia naturalnego, o szczególnych walorach odżywczych, korzystnie wpływająca na organizm człowieka. Według niektórych te produkty spożywane w wersji nieprzetworzonej, mają cudowne właściwości: dostarczają do organizmu znaczne ilości witamin, minerałów, substancji bioaktywnych, enzymów, aminokwasów, kwasów tłuszczowych omega-3, oraz posiadają właściwości lecznicze.

image
Jagody goji są zaliczane do tzw. superfoods.

Jagody goji - bogactwo witamin i minerałów

Badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich lat przyznają suszonym jagodom goji trzecie miejsce na liście najlepszych źródeł witaminy C. Jagody goji to także źródło witamin takich jak tiamina B1, ryboflawina B2 i tokoferol witamina E. Owoce dostarczają też składników mineralnych, w grupie których wymienić możemy fosfor, wapń, żelazo, miedź, cynk i selen. Owoce goji stanowią bogate źródło zeaksantyny i luteiny – karotenoidów odpowiedzialnych za czerwono-pomarańczową barwę owoców. Związki te odgrywają kluczową rolę w profilaktyce rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej.

Liczne związki zawarte w owocach wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, które mają wpływ metabolizm. Związki te mają też działanie przeciwnowotworowe, spowalniają procesy starzenia, działają prewencyjnie na choroby układu sercowo-naczyniowego.

image
Jagody goji można kupić najczęściej w postaci suszonej.

Owoce pochodzą z Azji – głównie z Chin, Mongolii, Korei, Japonii czy Tajwanu, rosną też w klimacie tropikalnym, np. w Tajlandii. Ze względu na czystość powietrza oraz brak jakichkolwiek zanieczyszczeń chemicznych za najzdrowsze uznawane są jagody rosnące w dolinach tybetańskich oraz Himalajach.

Owoce goji rosną na mocno rozgałęzionych krzewach osiągających wysokość około 1 m. Ich łodygi pokryte są kolcami, liście mają owalny kształt, natomiast kwiaty wyrastają pojedynczo lub podwójnie na szypułkach. Owoce jagód goji mają kolor czerwony, są podłużne i osiągają długość około 1 cm. W sklepie najczęściej dostępne są suszone jagody goji.

image
Rosną na wysokich kolczastych krzakach.

Właściwości odchudzające jagód goji

Suszone owoce jagód goji to doskonałe uzupełnienie diety, jednak wśród wielu osób panuje przekonanie, że to magiczny sposób na utratę masy ciała i rozwiązanie wszystkich problemów zdrowotnych. Jednak odchudzanie nie będzie skuteczne, jeżeli zamiany w diecie będą ograniczały się do zakupu suszonych jagód goji. Osoby, które chcą stracić na wadze powinny gruntownie zmienić swoje nawyki żywieniowe i włączyć ruch do swojego życia, zamiast kierować się myśleniem życzeniowym.

Zobacz też: Dieta dr Dąbrowskiej - zasady, przeciwwskazania. Czy warto ją stosować?

Nie oznacza to jednak, że nie warto wprowadzić tych owoców do naszej diety. Suszone jagody goji, podobnie jak rodzynki czy żurawinę, można traktować jako dodatek do deserów, musli, zup owocowych, jogurtów czy koktajli. W krajach azjatyckich suszone jagody goji stosowane są również jako dodatek do ryżu, zup, mięs oraz warzyw. Z gotowanych owoców można także przyrządzić herbatę, soki, nalewki i wina. Dzięki wpływowi na redukcję masy ciała oraz ogólną poprawę stanu włosów, skóry oraz paznokci jagody goji bardzo często stanowią również składnik suplementów diety.

image
Jagody goni są świetnym dodatkiem do musli.

Żurawina zamiast jagód goji

Jagody goji najwięcej składników odżywczych zachowują w formie surowej, a do Polski trafiają po obróbce termicznej. Ich cena to ok. 60 zł za kg. Za to żurawina rośnie w naszym kraju i jest o wiele tańsza. 700 g mrożonej żurawiny kosztuje 8 zł. Żurawina także zawiera wiele przeciwutleniaczy, ma w sobie witaminę A, C i witaminy z grupy B.Posiada też coś czego nie posiadają jagody goji – jej właściwości pozwalają zwalczać infekcje układu moczowego. Najwięcej zdrowotnych korzyści przynosi jedzona na surowo lub w formie soku. Do opakowań z suszoną żurawiną często dodawany jest cukier. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie jej w sezonie i mrożenie.

image
Nasza swojska żurawina jest  świetnym zamiennikiem goji.

źródło: bonavita.pl, dieta.pl, ekologia.pl

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości