ZZRKORONA ZZRKORONA
18
BLOG

Związek zwraca się o powołanie Małopolskiej rady ds. rolnictwa

ZZRKORONA ZZRKORONA Polityka Obserwuj notkę 0

22 maja ZZR KORONA zwrócił się do Marszałka i wicemarszałka województwa Małopolskiego o powołanie przy Zarządzie Województwa Rady ds. rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego.

Co prawda Związek jest bardzo krytyczny wobec tworzenia kolejnych zespołów, komisji, rad, jednakże w tym przypadku uznał, że taki organ mógłby wspomóc działania na rzecz utworzenia nowej małopolskiej giełdy rolnej, która miałaby pełnić znacznie szerszy zakres usług niż aktualna giełda na Rybitwach (magazynowanie towarów, sortowanie i pakowanie, handel hurtowy i detaliczny, certyfikacja żywności, małe przetwórstwo, usługi szkoleniowe, e-biznes, miejsce na aktywność inwestycyjną).

Przypominamy, że planowana giełda ma powstać do końca 2030 roku. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 300 mln zł z czego połowa miałaby pochodzić z funduszy unijnych. W ramach wkładu własnego przekazane zostałyby pieniądze Województwa Małopolskiego oraz wielu partnerów projektu, takich jak inne jednostki samorządu terytorialnego, Skarb Państwa, czy rolnicy. Tyle, że trwa to od lat. W 2022 roku przewodniczący ZZR "Korona" Małopolska - Zbigniew Orzechowski przekazał do wicepremiera ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka pismo o wsparcie inicjatywy, zwracał się w tej sprawie do niego także na Kongresie Polskiej Wsi w lutym br. Skończyło się na obietnicach przyjrzenia się sprawie.

Stąd nowa rada, która wedle propozycji Związku ma liczyć nie więcej niż 7-9 osób (większa liczebność ujemnie wpłynęłaby na efektywność prac rady).

ZZRKORONA
O mnie ZZRKORONA

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka