158 obserwujących
8515 notek
22399k odsłon
2415 odsłon

Ziobro próbuje ratować koalicję z PiS. "Możemy rozmawiać o ustawie covidowej"

Zbigniew Ziobro wyciąga rękę do PiS. Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości
Zbigniew Ziobro wyciąga rękę do PiS. Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości
Wykop Skomentuj102

Zbigniew Ziobro zaproponował powrót do rozmów nad kluczową dla PiS tzw. ustawą o bezkarności. Solidarna Polska nie zgadzała się z projektem. Minister sprawiedliwości nie zamierza zrywać koalicji w ramach Zjednoczonej Prawicy. 

- Zjednoczona Prawica to projekt, który jest dużo lepszy od poprzednich. Może jeszcze dużo zrobić dobrego, ale żeby tak było, to należy rozwiązywać problemy. Porównam to do rodziny - popularnie mówi się, że najlepiej z nią wygląda się na zdjęciu. Potrzebne są jednak działania. A nasza koalicja wychodzi dobrze w praktyce - tłumaczył Zbigniew Ziobro na drugiej już poniedziałkowej konferencji. 

- Bez koalicji rządzącej żaden projekt reformy nie wszedłby w życie. Przy pewnych napięciach, Zjednoczona Prawica powinna trwać. Napięcia pojawiają się nawet wewnątrz partii, np. w PiS w sprawie zagadnień polskiej wsi i rolników. Bardzo szanuję wszystkich, którzy mają wartość poprawy sytuacji zwierząt na sercu. Nie można jednak zapominać o tym, co mówił minister Ardanowski czy prezydent Andrzej Duda. Mądrość naszej koalicji musi pozwolić dojść do kompromisu w tak trudnych i ważnych sprawach, jak polska wieś - kontynuował minister sprawiedliwości. 

Jak dodał Ziobro, rozmawiał z przedstawicielami rolników, którzy mówili, że czeka ich dramat na skutek zmian forsowanych przez PiS. - Możemy świat polepszać na lepsze, potrzebujemy rozmowy. Mam przed sobą program Zjednoczonej Prawicy z 2019 roku i nie naruszyliśmy żadnego jego punktu. Nie znajdziemy tam zakazu uboju hodowli bydła czy kurcząt, a wiemy, że 40 proc. produkcji w tym zakresie jest kierowane na eksport - wyjaśniał sprzeciw wobec "Piątki dla zwierząt"


Ten projekt ma sens, ale musimy rozmawiać. Ufam w kolejną rozmowę.


- Musimy szukać rozwiązań, by szukać wszelkie racje. Szanując przy tym inny punkt widzenia koleżanek i kolegów z PiS. Napięcia w poprzednich koalicjach były o wiele większe, niż obecnie. Ta koalicja sprawiła, że jesteśmy skuteczni i zwyciężamy, wygrywamy dla Polski. Ten projekt ma sens, ale musimy rozmawiać. Ufam w kolejną rozmowę. Solidarna Polska odnosi przekonanie, że powinniśmy wyciągnąć wnioski i wzmocnić koalicję - stwierdził Ziobro. 

Szef resortu sprawiedliwości odniósł się też do kontrowersyjnej ustawy "covidowej". Zakładała ona niepociągnięcie do odpowiedzialności karnej urzędników, którzy działali w stanie wyższej konieczności po wybuchu pandemii koronawirusa. Sprzeciw Solidarnej Polski doprowadził do krachu negocjacji koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy. 

- Od zawsze kodeksy karne wszystkich cywilizowanych państw przewidziały sytuacje wyższej konieczności. Wszyscy znaleźliśmy się w sytuacji nadzwyczajnej, pandemii koronawirusa, zagrażającej życiu i zdrowiu. Procedury muszą ustąpić wtedy na rzecz szybkich działań. Byliśmy gotowi do dyskusji, ale przepis w przedstawionej wersji był nieprecyzyjny. Chcieliśmy trzymać się zasady, że prawo jest dla wszystkich równe. Osoby decyzyjne, bez lęku, powinny działać dla dobra wspólnego i przeciwdziałać pandemii. Do tej sytuacji potrzebna jest rozmowa i spotkanie, by przez przypadek nie okazało się, że wylejemy dziecko z kąpielą - ostrzegał Ziobro. 

- Aferzyści i przestępcy mogliby wykorzystać zapisy prawa, by poczuć się bezkarnie - podkreślił.

W tej chwili rozpoczęły się narady ścisłego kierownictwa PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Jak zareaguje partia rządząca na tłumaczenia Ziobry? 

GW

Wykop Skomentuj102
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka