164 obserwujących
8962 notki
23710k odsłon
568 odsłon

W niedzielę 6 grudnia sklepy będą otwarte. Prezydent podpisał nowelę

W niedzielę 6 grudnia nie będzie obowiązywał zakaz handlu.
W niedzielę 6 grudnia nie będzie obowiązywał zakaz handlu.
Wykop Skomentuj51

W najbliższą niedzielę nie będzie obowiązywał zakaz handlu. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19, która ma rozłożyć w czasie przedświąteczne zakupy i pomóc finansowo właścicielom sklepów. 

- W zmianie do ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, ustawa wprowadza epizodyczne rozwiązanie polegające na zniesieniu zakazu handlu, o którym mowa w art. 5 tej ustawy, w niedzielę w dniu 6 grudnia 2020 r. w placówkach handlowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Oznacza to, że dzięki podpisowi Andrzeja Dudy w mikołajki sklepy i galerie handlowe będą otwarte. 

Ustawodawca uzasadnił potrzebę wprowadzenia dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu chęcią rozładowania tłoków w sklepach, a także rekompensatą dla przedsiębiorców, którzy nie mogli otworzyć własnych punktów sprzedażowych w listopadzie.  

- Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej - podkreślono w nowelizacji ustawy "covidowej".

W niedzielę 6 grudnia nie będą obowiązywać godziny dla seniorów powyżej 60 lat w godzinach od 10 do 12. W marketach obowiązuje zakładanie maseczek, zakrywających usta i nos, a także zachowanie dystansu społecznego, wynoszącego ok. 2 metrów odległości od innych osób. Ograniczona zostanie liczba klientów w zależności od powierzchni sklepu - w wielkopowierzchniowych marketach na jednego kupującego musi przypadać przestrzeń 15 metrów kwadratowych. Ponadto podczas zakupów klienci powinni otrzymać rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

Kolejne niedziele handlowe przypadają na 13 i 20 grudnia. Z kolei 24 grudnia sklepy zostaną zamknięte aż do 28 grudnia. Za złamanie ustawy właścicielom punktów sprzedażowych grozi kara finansowa w przedziale od tysiąca do nawet 100 tys. złotych. Za nagminne obchodzenie zakazu handlu w niedzielę można nawet trafić do więzienia. 

Podpisana przez Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu pandemii koronawirusa wprowadzi też podstawę prawną do wykonywania pracy zdalnej przez osoby, przebywających w izolacji z łagodnymi objawami COVID-19. Przepisy umożliwią też powrót do szkoleń i egzaminów dla chętnych do pracy kolejarzy. Były one przerwane z powodu sytuacji epidemiologicznej.

GW

Wykop Skomentuj51
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka