PiS nie da pielęgniarkom większych podwyżek. Pomysł przepadł

Sejm. PiS nie da pielęgniarkom większych podwyżek. Chodziło o 900 zł. PAP/Marcin Obara
Sejm. PiS nie da pielęgniarkom większych podwyżek. Chodziło o 900 zł. PAP/Marcin Obara
Sejm głosami PiS odrzucił pomysł Senatu, by pielęgniarki i pracownicy medyczni dostali wyższe podwyżki niż te zaproponowane przez ministra zdrowia. Adam Niedzielski zapewnił, że wkrótce będzie rozmawiał z nimi w sprawie wzrostu najniższych wynagrodzeń.

Sejm głosował we wtorek nad sprawozdaniem komisji zdrowia ws. zmian w sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia dla pracowników podmiotów leczniczych. Senat wnioskował m.in. o to, by pielęgniarki, które pracują więcej, dostały większe podwyżki.

Sejm. PiS nie da pielęgniarkom większych podwyżek. Chodziło o 900 zł

Podniosłoby to minimalne zarobki brutto o niemal 900 zł. W przypadku pielęgniarek z tytułem naukowym lub po specjalizacji kwota również byłaby większa o kilkaset zł.


Sejmowa komisja zdrowia rekomendowała przyjęcie niektórych poprawek, ale ta najważniejsza - dotycząca wyższych podwyżek - została odrzucona. Tuż przed głosowaniem minister zdrowia prosił posłów opozycji, by kierowali się rozsądkiem i przyjęli plan finansowania ochrony zdrowia przygotowany wcześniej w jego resorcie. Zakładają one podwyżki o kilkadziesiąt - sto kilkadziesiąt zł.

Zobacz:

"Życie przeleciało mi przez palce". Pielęgniarki właśnie wróciły z wojny

Czechy przesłały Polsce projekt nowej umowy ws. kopalni Turów

PiS po porażce w Rzeszowie. Rekonstrukcja rządu wraz z odejściem Kaczyńskiego?

Pielęgniarki i pracownicy medyczni bez znaczących podwyżek. Narzekają na "rażące pogorszenie warunków pracy"

- Będzie kontynuacja rozmów dotyczących najniższych wynagrodzeń. Ma zagwarantować pracownikom ochrony zdrowia udział w tym wzroście nakładów - powiedział Adam Niedzielski. Minister przypomniał, że w 2027 r. proc. nakładów PKB na zdrowie ma wzrosnąć do 7.

Głosowanie poprzedził protest pielęgniarek i innych pracowników medycznych, którzy kolejny raz pojawili się przed gmachem Sejmu. Ich zdaniem „ustawa Niedzielskiego” nie gwarantuje stabilnych zasad wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych. Zwracają też uwagę, że w ostatnich miesiącach warunki ich pracy uległy „rażącemu pogorszeniu”.

MD

Przeczytaj:

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo