Sejm. Opozycja nie odpuszcza ws. RPO

Sejm. Marcin Wiącek ponownie kandydatem opozycji na RPO? Fot. PAP/Sebastian Olkuśnik
Sejm. Marcin Wiącek ponownie kandydatem opozycji na RPO? Fot. PAP/Sebastian Olkuśnik
Opozycja nie składa broni ws. wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Zanim po przedłużonej kadencji ustąpi Adam Bodnar, a PiS będzie mógł wyznaczyć osobę tymczasowo pełniącą jego obowiązki, pod sejmowe głosowanie raz jeszcze ma zostać poddana jeszcze jedna kandydatura.

Marcin Wiącek, bo o nim mowa, ma według nieoficjalnych informacji zostać zgłoszony ponownie jako kandydat na urząd RPO. Rozmowy w tej sprawie mają się toczyć w najbliższych dniach - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP. 

Sejm. RPO lub nowa ustawa do 15 lipca

Rzecznik Praw Obywatelskich powinien zostać wybrany do 15 lipca. W kwietniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. Właśnie w połowie lipca ma on stracić ważność, a do tego czasu parlament powinien uchwalić ustawę, która ureguluje sytuacje, w których urząd ten jest nieobsadzony.

Zobacz też:

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że kolejny termin na zgłaszanie kandydatów na ten urząd mija 2 lipca o godz. 16. Swojego kandydata wciąż nie ma PiS. - Mamy tydzień, na razie nic nie wiadomo - powiedział PAP szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast.

Sejm. Marcin Wiącek ponownie kandydatem opozycji na RPO?

Prof. Marcin Wiącek może być po raz kolejny wspólnym kandydatem opozycji na RPO. PSL, które zgłosiło go ostatnio, chce rozmawiać na ten temat z pozostałymi ugrupowaniami. - Będziemy na pewno aktywni w tym procesie zgłaszania kandydata, tak jak byliśmy aktywni wcześniej. Warto, żeby rządzący też usiedli do rozmów w tym temacie - powiedział PAP prezes PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz dodał, prof. Wiącek jest „w gotowości” do ewentualnego ponownego kandydowania.

KO i Lewica deklarują gotowość do rozmów ws. wspólnego kandydata, ale też nie wykluczają, że we własnym gronie dyskutują o innych możliwościach.

Rzecznik Praw Obywatelskich. Podejście szóste

Rzecznik Praw Obywatelskich będzie wybierany już po raz szósty w tej kadencji Sejmu. Dwukrotnie jedyną kandydatką na ten urząd była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zgłoszona wspólnie przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała jednak poparcia Sejmu.

W pozostałych przypadkach razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, ale Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Byli to kolejno wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, a ostatnio - senator Lidia Staroń.

MD

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka