Coraz bliżej polskiego leku na COVID-19.
Coraz bliżej polskiego leku na COVID-19.

Lek na COVID-19: zakończyły się badania przedkliniczne. Jakie wyniki?

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Ośrodek badawczy Covance Inc. wykonał ostatni z trzech etapów badań przedklinicznych na modelach zwierzęcych. Lek na koronawirusa opracowuje spółka biotechnologiczna Pharmena.

Prace kliniczne objęły ocenę unikalnej cząsteczki 1-MNA w modelu zwłóknienia płuc. Wysiłki specjalistów koncentrują się nie tylko na wynalezieniu skutecznego leku na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Dzięki zastosowaniu 1-MNA liczą na przeciwdziałanie infekcjom dróg oddechowych i niektórym schorzeniom alergicznym. 

Zobacz też: 

Trójka rozłamowców przeciw Czarnkowi? Cenckiewicz o motywach Girzyńskiego

„Oni sami się zagryzą”. Posłanka KO wieszczy koniec ZP

Ranna Królowa. Dwie wielkie gwiazdy polskiej lekkiej atletyki nie wystąpią w Tokio

"Planowane badania na modelach zwierzęcych mają na celu ustalenie efektywnej dawki kandydata na lek w zwłóknieniu płuc oraz infekcjach wirusowych, w szczególności w infekcjach skutkujących powstaniem zapalenia dróg oddechowych (m.in. infekcja wirusem Sars-CoV-2, grypa, zapalenie płuc, oskrzeli). Ustalenie efektywnej dawki kandydata na lek 1-MNA jest niezbędne do przeprowadzenia badań klinicznych na ludziach" - czytamy w komunikacie Pharmeny. 

"Z przeprowadzonych badań wynika przeciwzapalne oraz przeciwzwłóknieniowe działanie 1-MNA. W zwierzęcym modelu zwłóknienia płuc 1-MNA w dawce 50mg/kg redukował zwłóknienie płuc o 28% w porównaniu do placebo, działając efektywniej niż dwa leki referencyjne w tym badaniu, które są obecnie stosowane na rynku tj. nintedanib (17% redukcji) oraz fluticasone (14% redukcji)" - podano. 

- Pozytywne wyniki przeprowadzonych badań przedklinicznych dają możliwość dalszej komercjalizacji 1-MNA jako kandydata na lek przeciwzapalny i przeciwzwłóknieniowy. Pozytywne wyniki zakończonego badania otwierają nam nowe możliwości. Nasze działania skupiamy teraz na zaprezentowaniu uzyskanych wyników przemysłowi farmaceutycznemu - powiedział prezes spółki Konrad Palka. 

Covance Inc. z siedzibą w USA jest organizatorem badań klinicznych tzw. CRO (Contract Research Organisation), świadczącym usługi dla przemysłu farmaceutycznego i biotechnologicznego. Korporacja należy do firmy LabCorp, pracuje w niej ok. 50 000 osób w ponad 60 krajach. 

Z kolei Pharmena to polska spółka biotechnologiczna z Łodzi - zajmuje się opracowaniem i komercjalizacją innowacyjnych produktów leczniczych w oparciu o wykorzystanie cząsteczek 1-MNA. Substancja ma pomóc w profilaktyce takich chorób, jak dyslipidemia, miażdżyca, zawały serca, zaburzenia gastrycznych i zapalne, jak niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH), tętnicze nadciśnienie płucne. Pharmena też prowadzi badania nad lekiem przeciwmiażdżycowym. 

Czytaj: 

Dyplomatka Izraela w MSZ. Wiceminister ujawnia kulisy

Aborcja jest gorsza od pedofilii? Poseł PiS: "Wedle mojej opinii, tak"

Springsteen na Broadwayu, niezaszczepieni nie weszli na koncert. "Jak u nazistów"


GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości