Papież zdymisjonował biskupa z Australii oskarżonego o nadużycia seksualne

Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
Papież Franciszek usunął z urzędu biskupa miasta Broome w Australii Christophera Alana Saundersa, który złożył dymisję, gdy tamtejsza policja ogłosiła, że prowadzi postępowanie w związku z zarzutami nadużyć seksualnych. O decyzji papieża poinformował w sobotę Watykan.

W miejsce zdymisjonowanego biskupa Franciszek powołał administratora apostolskiego, ordynariusza diecezji Geraldton, biskupa Michaela Henry'ego Morrisseya.

Polecamy:

Adam Bielan: Wygraliśmy apelację z Jarosławem Gowinem

Żaryn: Rosja i Białoruś atakują informacyjnie Polskę

Czarne chmury nad biskupem Saundersem

Media przypominają, że w marcu zeszłego roku biskup Saunders ogłosił, że rezygnuje z kierowania diecezją w związku z postępowaniem prowadzonym przez Watykan w sprawie zarządzania nią. Formalnie złożył natomiast dymisję dzień po tym, gdy policja w stanie Australia Zachodnia poinformowała o toczącym się śledztwie, dotyczącym postawionych mu zarzutów nadużyć seksualnych.

W listopadzie 2020 roku biskup Saunders, który odpierał te oskarżenia, zawiadomił, że opuszcza diecezję na sześć miesięcy.

Podstawą decyzji papieża o przyjęciu jego rezygnacji, jak wyjaśniono, były przede wszystkim rezultaty wewnętrznego postępowania kościelnego, prowadzonego przez jednego z emerytowanych hierarchów. Przedmiotem postępowania było finansowe zarządzanie diecezją i procesy decyzyjne, a nie zarzuty dotyczące nadużyć seksualnych, by nie utrudniać śledztwa prowadzonego przez policję.

KW

Czytaj dalej:

Ks. Sowa i prof. Środa o Kościele na Campus Polska. "Hierarchia zakładnikiem PiS"

Gowin tłumaczy „Wyborczej” „dlaczego powiedział dość”

Zmarła znana śpiewaczka operowa Teresa Żylis-Gara

Drugi dzień Campus Polska Przyszłości: Debata o przyszłości miast. Gościem Sadiq Khan

Ważny urzędnik odchodzi z Kancelarii Senatu. Przyczyną konflikt personalny?

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo