Paweł Kukiz. fot. Wikimedia
Paweł Kukiz. fot. Wikimedia

Kukiz stawia ultimatum PiS. "Na najbliższym Sejmie mają uchwalić naszą ustawę, inaczej..."

Redakcja Redakcja Kukiz'15 Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
Jeśli na najbliższym posiedzeniu Sejmu nie będzie uchwalona nasza ustawa antykorupcyjna, to nie będziemy głosować tak jak Prawo i Sprawiedliwość - zadeklarował lider Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz.

Według wstępnego harmonogramu Sejmu posłowie podczas posiedzenia zaplanowanego na 15-17 września zajmą się wnioskiem PSL o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy.

Kukiz pytany, jak zagłosuje jego koło ws. odwołania Pudy, przypomniał, że jego ugrupowanie ma podpisaną z PiS umowę. - Wspólnie z nimi głosujemy w sprawach personalnych, wspólnie z nimi głosujemy nad Polskim Ładem, a oni w zamian uchwalają nasze ustawy - powiedział.

- Nie mam dziś powodów, by podejrzewać, iż PiS nie będzie chciało wywiązywać się z tej umowy, ale gdyby tak postąpiło, to uważam umowę za niebyłą - powiedział Kukiz.

- Jest więc oczywistym, że jeśli na najbliższym Sejmie nie będzie uchwalona nasza ustawa antykorupcyjnej, to nie będziemy głosować tak jak Prawo i Sprawiedliwość - zapowiedział Kukiz.

Ustawa antykorupcyjna

Zgodnie ze wstępnym harmonogramem Sejmu, 15 września od godz. 16 posłowie zajmą się sprawozdaniem komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, czyli projektem ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15.

Głównym celem propozycji jest zaostrzenie kar w stosunku do osób skazanych za korupcję. Projekt zakłada m.in. pozbawianie praw publicznych osób skazywanych za przestępstwa korupcyjne i zakaz zajmowania przez nie stanowisk w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Projekt jest po pierwszym czytaniu.

Umowa pomiędzy PiS a Kukiz'15, która została zawarta na przełomie maja i czerwca, dotyczy wzajemnego wsparcia w Sejmie inicjatyw obu ugrupowań.

KJ

Czytaj też:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj33 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka