Morawiecki o Polskim Ładzie: Polska będzie najlepszym miejscem do życia

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Twitter/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Twitter/KPRM
Mateusz Morawiecki podsumował najważniejsze punkty Polskiego Ładu. Premier nazwał program gospodarczo-społeczny "największą w historii obniżką podatków", który spełnia marzenia milionów obywateli.

- Polski Ład jest pełen wielu bardzo dobrych dla Polaków programów. Programów, które spełniają nasze marzenia i aspiracje - powiedział szef rządu na konferencji prasowej, podsumowującej akcję "10 programów na 100 dni".  

Zobacz:

Miesięcznica smoleńska z incydentami. "Pokaż raport świrze, gdzie jest wrak"

Senator PiS był przeciw lex TVN. Teraz ma szokujący pomysł na zmiany w TVP. Co proponuje?

KRRiT: 20 tys. kary dla Zoom TV za program „Magia nagości”


Plan ustaw na 100 dni

Na początku czerwca szef rządu przedstawił 10 kluczowych obszarów zmian w ramach Polskiego Ładu, które miały być przeprowadzone w ciągu najbliższych 100 dni.

10 projektów na 100 dni to: 30 tys. złotych kwoty wolnej od podatku dla wszystkich; emerytura bez podatku do 2,5 tys. złotych; zniesienie limitów do lekarzy specjalistów; harmonogram zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 7 proc. PKB; mieszkanie bez wkładu własnego; dom bez formalności do 70 m kw.; Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wspierający wychowanie dzieci; program inwestycji strategicznych, który ma wspierać rozwój wspólnot lokalnych oraz dużych inwestycji w miastach; wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników; Małe Centra Nauki Kopernik w Polsce, które ułatwią dostęp do możliwości edukacyjnych w powiatach. 

Które ustawy już przyjęto?

Premier podkreślił w piątek, że "niektóre z tych 10 kroków, do których się zobowiązaliśmy, a które mogliśmy zrobić bez ingerencji w długi proces ustawodawczy, są już wdrożone", a "niektóre ustawy są już przyjęte - jak ta o służbie zdrowia", inne zaś są obecnie procedowane. - Nie zwalniamy tempa - zapewnił Morawiecki.

- Pandemia to czas, który zaburzył ten regularny systemowy, systematyczny wzrost. I dzisiaj "Polski Ład" służyć ma właśnie temu, żebyśmy z powrotem weszli na szybką ścieżkę wzrostu - przekazał. 

Zdaniem Morawieckiego, szybka ścieżka wzrostu to wyższe wynagrodzenia Polaków, lepsza edukacja, wysoko opłacana służba zdrowia.

- Dlatego zdecydowaliśmy się na jedną z największych w historii Polski obniżek podatków, jeśli nie największą obniżkę podatków. To pozostawienie w portfelach Polaków 16,5 miliarda złotych. To jednocześnie dla 18 milionów Polaków obniżka podatków. I stąd nasze kolejne zobowiązanie - realizowane już teraz - przyjęta przez rząd ustawa w wyniku, której do 30 tys. złotych zarobków rocznych, Polacy nie będą płacili podatku - wyliczał szef rządu. 

- Drugi próg podatkowy, ten budujący także aspiracje, też spełniający ambicje Polaków, też kształtujący polską klasę średnią, podnosimy pierwszy raz od 12 lat - z 85 na 120 tys. złotych dla tych Polaków, którzy w ten drugi próg już teraz wpadali, czyli ich zarobki roczne przekraczały 85 tys. złotych - podsumował Morawiecki.  

Kwota wolna i drugi próg podatkowy 

W środę Rada Ministrów przyjęła projekty zmian systemu podatkowego w ramach Polskiego Ładu, które zakładają m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych i progu podatkowego do 120 tys. Na nowych rozwiązaniach ma zyskać ok. 18 mln Polaków. 

Emerytura bez podatku

Morawiecki mówił także o emeryturze bez podatku dla 90 proc. emerytów i rencistów. - Do wysokości 2,5 tys. złotych emerytura nie będzie obciążona podatkiem, a także dla tych emerytów, którzy czują się na siłach, chcą dalej pracować, proponujemy pracę bez podatku, ponieważ chcemy, żeby ci, którzy mają doświadczenie dzielili się tym doświadczeniem, żeby uczyli młodszych, a jednocześnie, żeby zarabiali na swój kapitał emerytalny jak najwięcej - stwierdził szef rządu. 

Wkład własny ze skarbu państwa

Premier zapewnił, że dla każdego małżeństwa, młodych ludzi, którzy będą chcieli kupić mieszkanie, a nie stać ich na wkład własny, zapewniona zostanie gwarancja wkładu własnego ze strony skarbu państwa.

W środę rząd przyjął projekty kilku ustaw związanych z programem Polski Ład, w tym projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego. 

Płaca minimalna

W swoim wystąpieniu Morawiecki odniósł się także do pracy. Podkreślił, że rząd znacząco podwyższył płacę minimalną. W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wzrosnąć o 200 zł i wynosić 3 tys. zł. brutto. Z kolei minimalna stawka godzinowa ma być wyższa od obecnej o 1,30 zł i wynieść 19,60 zł.

Swoje wystąpienie poświęcił także sytuacji w służbie zdrowia. Zwracał uwagę, że rząd przygotował regulacje dotyczące wzrostu nakładów na zdrowie. Uchwalona w sierpniu przez Sejm nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw przewiduje osiągnięcie poziomu 6 proc. 

Służba zdrowia 

PKB na ochronę zdrowia w 2023 r. i określa ścieżkę wzrostu do 7 proc. PKB w 2027 r. W czwartek Senat opowiedział się za tym, by nakłady na ochronę zdrowia wzrosły do 7,2 proc. PKB zamiast 7 proc. i by stało się to szybciej. Uchwałą Senatu zajmie się Sejm.

Szef rządu zapewnił, że wdrażany jest "potężny" program wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego. Jak mówił, przeznaczone mają być na ten cel dodatkowe środki, a także mają być finansowane nowe ośrodki lecznicze czy doradztwa.

Morawiecki obiecał, że rząd będzie przeznaczał kolejne miliardy złotych na służbę zdrowia, może nawet powyżej 10 mld złotych rocznie, rok po roku, w najbliższych latach. 

Rolnictwo w Polskim Ładzie

Odnosząc się do rozwiązań rolniczych w "Polskim Ładzie", premier wskazał, że rząd zobowiązał się do jeszcze większego uwolnienia rolniczego handlu detalicznego i zmniejszenia jego opodatkowania, a także do zwiększenia dopłat do paliwa rolniczego do poziomu 110 zł. Szef rządu dodał, że na początku października pokazany zostanie kompleksowy program "Rolniczy Polski Ład".

Kolejnym rozwiązaniem dla rolników ma być też plan przebudowy ubezpieczeń rolniczych, który - jak wynika z wypowiedzi premiera - ma zostać przedstawiony także na początku października br. 

Dom bez formalności

Premier mówił także o programie "Dom bez formalności do 70 m2" w ramach "Polskiego Ładu". W środę rząd przyjął projekt w tej sprawie. Jak wskazał w piątek Morawiecki, po znowelizowaniu Prawa budowlanego możliwa będzie budowa domów "do 70 m kw. w podstawie, a więc z małym poddaszem, ze skośnym dachem, które mogą mieć nawet 100-110 m kw."

Morawiecki zapewnił, że w ramach Programu Inwestycji Strategicznych każdy z samorządów otrzyma środki na inwestycje. Dodał, że do tej pory w ramach tego programu samorządy złożyły blisko 8 tys. wniosków o wsparcie. Przekazał, że za miesiąc rozpocznie się drugi nabór wniosków dla samorządów w ramach tego programu.

- Polska dzięki Polskiemu Ładowi ma się stać najlepszym miejscem do życia w Europie. Naszym celem jest to, żeby była krajem, w którym aspiracje Polaków, oby jak największe, mogły się spełniać - zaznaczył. GW

Lubię to! Skomentuj59 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka