Joe Biden. Fot. PAP/EPA/Al Drago / POOL
Joe Biden. Fot. PAP/EPA/Al Drago / POOL

Biały Dom ogłosił dyplomatyczny bojkot zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 64
Przedstawiciele administracji Joe Bidena nie wezmą udziału w żadnych wydarzeniach związanych z zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie w lutym 2022 roku ze względu na mające miejsce w Sinciangu „ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości” - oznajmiła w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu

– Żaden przedstawiciel administracji nie weźmie udziału w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie i w igrzyskach paraolimpijskich w 2022 r., mając na uwadze trwające ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu oraz inne naruszenia praw człowieka – powiedziała Psaki.

Dodała, że choć sportowcy USA wezmą udział w wydarzeniu i mają „100-procentowe wsparcie”, Biały Dom nie zamierza „dodawać rozgłosu” igrzyskom.

Polecamy:

Berlińskie techno znajdzie się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?

Zmarł wokalista węgierskiego zespołu Omega. Na pewno znasz jego wielki hit

– Oficjalna lub dyplomatyczna reprezentacja podczas tych igrzysk oznaczałaby, że traktujemy je jako „business as usual” w obliczu rażących naruszeń praw człowieka i zbrodni ChRL w Sinciangu i po prostu nie możemy tego zrobić. Prezydent Biden powiedział prezydentowi Xi, że bronienie praw człowieka jest w DNA Amerykanów – dodała.

Zapytana o zapowiedź kontrsankcji ze strony Chin, Psaki stwierdziła, że w ocenie administracji współpraca w sprawie problemów ponadnarodowych z ChRL „nie jest przysługą wyświadczaną USA przez Chiny”. Psaki przekazała, że Pekin został uprzednio poinformowany o decyzji Waszyngtonu.

Część Republikanów chciała pełnego bojkotu

Bojkot igrzysk był szeroko popierany przez polityków w Waszyngtonie, choć część Republikanów domagała się pełnego bojkotu, włącznie z wycofaniem udziału sportowców USA w imprezie.

Decyzja ma związek z systematycznym prześladowaniem Ujgurów i innych muzułmańskich mniejszości etnicznych w regionie Sinciang w zachodnich Chinach, w tym m.in. z masowym zamykaniem ludności w obozach „reedukacyjnych” i polityką mającą zmniejszyć dzietność ujgurskich kobiet. Według USA praktyki te stanowią ludobójstwo.

KW

Czytaj dalej:

PiS chce wmanewrować opozycję w obowiązkowe szczepienia? Komentuje rzecznik partii

Fogiel o sprawie Mejzy: Możemy jedynie naciskać, aby była szybko wyjaśniona

Apel żony premiera, Iwony Morawieckiej, ws. sprzedaży ziemi na Oporowie

Co PiS chce przekazać Le Pen i Salviniemu? Rzecznik partii zdradził, jakie mają zamiary

Nowy świąteczny plakat Warszawy pod ostrzałem. Jaki znalazł na nim ukryte przesłanie

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka