Tak polski rząd odegrał się na Unii za blokadę KPO

fot. Flickr/Kancelaria Premiera
fot. Flickr/Kancelaria Premiera
Komisja Europejska nie zaakceptowała Krajowego Planu Odbudowy (KPO), dlatego Polska zablokowała w Brukseli plan priorytetów legislacyjnych Unii Europejskiej na 2022 rok - dowiedziała się PAP ze źródeł unijnych.

Kwestia priorytetów planowania legislacyjnego była omawiana na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych. To wspólna deklaracja trzech instytucji, Rady, Komisji i Parlamentu Europejskiego w sprawie przyszłych działań legislacyjnych.

Czytaj też: Morawiecki wysyła kolejne pismo do Unii. Chodzi o VAT na paliwo

Polska zablokowała w Brukseli plan priorytetów legislacyjnych UE

Z informacji PAP wynika, że zablokowanie planu związane jest z brakiem akceptacji Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską.

- Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś powiedział na spotkaniu, że Polska nie może poprzeć wspólnej deklaracji w sprawie priorytetów legislacyjnych UE na przyszły rok w obecnym kształcie. Polska podniosła, że szczególnie nie może zgodzić się na sformułowania, które otwierają możliwość stosowania środków przez instytucje unijne przeciwko poszczególnym państwem członkowskim, z uzasadnieniem domniemanej ochrony praworządności – przekazało źródło unijne.

Polski dyplomata miał wskazywać na działania KE, zmierzające do niczym nieuzasadnionego i niemającego podstaw prawnych blokowania Polsce środków w ramach polskiego KPO, co uderza w Polskę i polskich obywateli.

Miał również podkreślić na spotkaniu, że użycie „wszystkich dostępnych instrumentów” może być wykorzystywane przez instytucje unijne i państwa członkowskie do stosowania niedopuszczalnego nacisku na inne państwa członkowskie o charakterze politycznym.

Czytaj też: TSUE nakazał wydawać paszporty dzieciom rodziców tej samej płci

"Unijne instytucje wykorzystują przeciw Polsce wiele instrumentów"

Polski ambasador podkreślał też, że unijne instytucje już wykorzystują przeciw Polsce wiele innych instrumentów, co powoduje powielanie procesów na forum unijnym i łączenie wymiarów politycznego, prawnego i ekonomicznego praworządności.

Polska złożyła też oświadczenie, że zgadza się z celem obrony praworządność oraz obrony i wzmacniania demokracji w UE, a także ochrony europejskich wartości, ale zgodnie z wieloletnim stanowiskiem podkreśla, że jakikolwiek instrument, który ma wzmacniać praworządność, musi być oparty na zapisach traktatowych i musi być stosowany zgodnie z prawem UE. Zawarto w nim też zapis, ze zasada praworządności nie powinna być wykorzystywana do wywierania presji politycznej.

Czytaj dalej:


KJ


Lubię to! Skomentuj120 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka