Bruksela nieoficjalnie może ukarać Polskę za zerowy VAT na gaz.
Bruksela nieoficjalnie może ukarać Polskę za zerowy VAT na gaz.

Nieoficjalnie: Komisja Europejska nie zgadza się na zerowy VAT na gaz. Zablokuje tarczę?

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 87
Wprowadzenie zerowego VAT-u na gaz na czas inflacji przez polski rząd będzie niezgodne z unijną dyrektywą vatowską - powiedziało nieoficjalnie źródło w Brukseli Polsatowi News. Komisja Europejska storpeduje drugą Tarczę Antyinflacyjną rządu Mateusza Morawieckiego?

To ma być kamień węgielny sondażowego odbicia PiS w czasie kryzysu, związanego z inflacją i zamieszaniem wokół Polskiego Ładu. Po Tarczy Antyinflacyjnej z końcówki grudnia, premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś projekt 2.0: zerowy VAT na żywność, gaz oraz nawozy. Nastąpi też dalszy spadek cen paliw na stacjach benzynowych - rząd liczy, że będzie to dodatkowe 60 groszy na litrze. 

Zobacz: Tarcza antyinflacyjna 2.0. Premier Morawiecki ogłosił kolejne obniżki podatków

Z Brukseli dobiegają już sygnały niezadowolenia w związku z ofensywą polskich władz. Niewykluczone, że Komisja Europejska nie zgodzi się na zerową stawkę VAT na gaz, bo Polska złamie przepisy. 

- To niezgodne z unijną dyrektywą vatowską, która zezwala na minimum pięcioprocentowy VAT na gaz naturalny - wyjaśnił informator KE Polsatowi News.

- KE jak zawsze w takich sytuacjach będzie najpierw wysyłać listy z informacją o możliwym naruszeniu prawa unijnego. Jeśli nie spotkają się one z odpowiednią reakcją, zostanie uruchomiona procedurą o naruszenia unijnego prawa, na końcu której KE może skierować pozew do TSUE, a ten nałożyć kary na Polskę - podkreślił rozmówca stacji. 

Czytaj: "Obniżka VAT na żywność słuszna, ale tylko łagodzi problem. Będzie bolało"

- W ramach procedury będą też prowadzone wielomiesięczne rozmowy i próby nakłaniania Polski do odejścia od decyzji niezgodnych z unijnym prawem - dlatego kary nie będą Polsce grozić w najbliższych miesiącach. Jednak jeśli w trakcie procedury i jej etapów polegających na rozmowach Polska odstąpi od zerowego VAT-u, nigdy nie doczeka się kar - doprecyzował unijny urzędnik. 

Nie przegap: Tusk nie ma wątpliwości. "Polski Ład powinien zostać wycofany"


GWKomentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka