Nieoficjalnie: Komisja Europejska nie zgadza się na zerowy VAT na gaz. Zablokuje tarczę?

Bruksela nieoficjalnie może ukarać Polskę za zerowy VAT na gaz.
Bruksela nieoficjalnie może ukarać Polskę za zerowy VAT na gaz.
Wprowadzenie zerowego VAT-u na gaz na czas inflacji przez polski rząd będzie niezgodne z unijną dyrektywą vatowską - powiedziało nieoficjalnie źródło w Brukseli Polsatowi News. Komisja Europejska storpeduje drugą Tarczę Antyinflacyjną rządu Mateusza Morawieckiego?

To ma być kamień węgielny sondażowego odbicia PiS w czasie kryzysu, związanego z inflacją i zamieszaniem wokół Polskiego Ładu. Po Tarczy Antyinflacyjnej z końcówki grudnia, premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś projekt 2.0: zerowy VAT na żywność, gaz oraz nawozy. Nastąpi też dalszy spadek cen paliw na stacjach benzynowych - rząd liczy, że będzie to dodatkowe 60 groszy na litrze. 

Zobacz: Tarcza antyinflacyjna 2.0. Premier Morawiecki ogłosił kolejne obniżki podatków

Z Brukseli dobiegają już sygnały niezadowolenia w związku z ofensywą polskich władz. Niewykluczone, że Komisja Europejska nie zgodzi się na zerową stawkę VAT na gaz, bo Polska złamie przepisy. 

- To niezgodne z unijną dyrektywą vatowską, która zezwala na minimum pięcioprocentowy VAT na gaz naturalny - wyjaśnił informator KE Polsatowi News.

- KE jak zawsze w takich sytuacjach będzie najpierw wysyłać listy z informacją o możliwym naruszeniu prawa unijnego. Jeśli nie spotkają się one z odpowiednią reakcją, zostanie uruchomiona procedurą o naruszenia unijnego prawa, na końcu której KE może skierować pozew do TSUE, a ten nałożyć kary na Polskę - podkreślił rozmówca stacji. 

Czytaj: "Obniżka VAT na żywność słuszna, ale tylko łagodzi problem. Będzie bolało"

- W ramach procedury będą też prowadzone wielomiesięczne rozmowy i próby nakłaniania Polski do odejścia od decyzji niezgodnych z unijnym prawem - dlatego kary nie będą Polsce grozić w najbliższych miesiącach. Jednak jeśli w trakcie procedury i jej etapów polegających na rozmowach Polska odstąpi od zerowego VAT-u, nigdy nie doczeka się kar - doprecyzował unijny urzędnik. 

Nie przegap: Tusk nie ma wątpliwości. "Polski Ład powinien zostać wycofany"


GWLubię to! Skomentuj87 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka