Związkowcy dorwali się do mikrofonu, zaczęli krzyczeć. Awantura na konferencji PO

fot. PAP/Zbigniew Meissner
fot. PAP/Zbigniew Meissner
Związkowcy przerwali konferencję Platformy Obywatelskiej przed blokiem elektrowni w Jaworznie. – Macie kłamstwo wpisane w program – krzyczeli. Poradzili politykom, żeby lepiej "zajęli się grzaniem w Sejmie”.

Budka w imieniu KO zadeklarował, że politycy jego ugrupowania stawią się w dowolnym miejscu, by na ten temat rozmawiać z rządem. - Ale do tego trzeba odwagi i ja o tę odwagę proszę i apeluję do premiera Morawieckiego – żeby przyjechał tutaj (...), żeby przyszedł i usiadł do rozmów – powiedział Budka.

Nowy blok w Elektrowni Jaworzno 

Jak przekonywał przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Zakładowej Kontra Artur Wilk, Elektrownia Jaworzno to serce polskiej energetyki, a nowy blok, który ma gwarantować stabilność energetyczną ma „choroby wieku dziecięcego”. „To jest nasze miejsce pracy, to jest nasza gmina, to są podatki, które płyną z tej lokalizacji (…) Wiąże się to przede wszystkim z naszymi miejscami pracy. Jedno miejsce pracy energetyka to jest 10 miejsc pracy naokoło” - zaznaczył.

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł węglowy blok 910 MW w Jaworznie uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu 2021 r. został on wyłączony z powodu usterek naprawianych obecnie przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem prac naprawczych, blok miał zostać uruchomiony do 25 lutego 2022 r. Równolegle do prac naprawczych, przy udziale Prokuratorii Generalnej trwały mediacje między Tauronem a wykonawcą bloku.

W grudniu ub.r. konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa oraz należąca do Taurona spółka NJGT podpisały ugodę, zawierającą m.in. nowy harmonogram prac naprawczych bloku energetycznego w Jaworznie - termin synchronizacji bloku z siecią zaplanowano na 29 kwietnia 2022 r., a termin zakończenia okresu przejściowego do 30 października 2022. W ugodzie ustalono, iż konsorcjum wykona dodatkowe świadczenia i prace korzystne dla spółki NJGT, których efektem będzie m.in. obniżenie kosztów przyszłej eksploatacji bloku.

Polecamy:


KJ


Lubię to! Skomentuj77 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka