Sejm RP. Fot. PAP/	PAP/Paweł Supernak
Sejm RP. Fot. PAP/ PAP/Paweł Supernak

Sejm odrzucił projekt ustawy o testowaniu pracowników pod kątem zakażenia SARS-CoV-2

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 95
Sejm odrzucił we wtorek projekt ustawy zakładający m.in. testowanie pracowników pod kątem zakażenia SARS-CoV-2, jak również wprowadzający poradę telefoniczną udzielaną przez lekarza POZ tylko na wyraźne żądanie pacjenta oraz zaostrzający grzywny za złamanie przepisów dotyczące epidemii.

Projekt przepadł w głosowaniu

Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 w czwartek 27 stycznia grupa posłów PiS, a do reprezentowania wnioskodawców upoważniono posła Pawła Rychlika. We wtorek wieczorem sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła wniosek o odrzuceniu projektu ustawy o testowaniu pracowników w pierwszym czytaniu.

Polecamy:

Pierwsi emeryci i renciści dostali dodatkowe pieniądze

Breivik nie wyjdzie przed czasem z więzienia

We wtorkowej debacie w Sejmie przeciw projektowi opowiedziały się wszystkie kluby i koła poselskie. W debacie nie wystąpił przedstawiciel PiS.

Za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu głosowało w Sejmie 253 posłów, przeciw 152, wstrzymało się 37.

Jak głosowali politycy PiS i opozycji

Za wnioskiem sejmowej komisji o odrzucenie projektu autorstwa grupy posłów PiS było 24 członków klubu tego klubu; 151 posłów PiS opowiedziało się za kontynuowaniem prac nad przedłożeniem. Wstrzymało się 37 posłów, a 16 nie zagłosowało.

Przeciw projektowi zagłosował cały klub Kukiz'15 (4 posłów). Tak samo cały klub KO (126 posłów, nikt nie opowiedział się za kontynuowaniem prac nad przedłożeniem; głosowali wszyscy członkowie klubu).

Za wnioskiem o odrzucenie projektu było 43 posłów Lewicy. Żaden nie opowiedział się za kontynuowaniem prac. Jeden nie zagłosował.

Wszyscy posłowie PSL-Koalicji Polskiej (24), Konfederacji (11) i Polski 2050 (8) byli przeciw projektowi. Tak samo zagłosowali wszyscy połowie Porozumienia (5), Polskich Spraw (2) i PPS (3 posłów).

Co przewidywał projekt?

Projekt przewidywał, że pracodawcy mogliby żądać od pracowników oraz osób wykonujących na ich rzecz pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, bez względu na to, czy przeszli oni chorobę i są zaszczepieni, podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego.

Projekt zakładał, że pracownicy, którzy wykonali test, a zachorowali na COVID-19 i byłoby uzasadnione podejrzenie, że mogło do tego dojść w miejscu pracy, mogliby domagać się odszkodowania od pracownika, który nie poddał się diagnozowaniu.

Wysokość takiego świadczenia miała wynosić równowartość pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przypadku większej liczby pracowników nieprzetestowanych mieli oni partycypować w zapłacie tego odszkodowania w równych częściach.

KW

Czytaj dalej:

Kaczyński o Pegasusie: U nas nie ma Gawłowskich, Grodzkich, Neumannów [WYWIAD]

Ustawa covidowa budzi skrajne emocje. Ostra wymiana zdań z Kaczyńskim

Niemiecka policja: Znacznie większy ruch do Polski. „Turystyka paliwowa”

Były naczelny "SE" nie przyznaje się do winy. Zostaje w areszcie podejrzany o gwałt

Kantar: Większość Polaków negatywnie ocenia pracę Morawieckiego i Dudy

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj95 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka