Kolejka samochodów na jednej ze stacji paliw Orlen. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Kolejka samochodów na jednej ze stacji paliw Orlen. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Niemiecka policja: Znacznie większy ruch do Polski. „Turystyka paliwowa”

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
W Polsce potaniało od wtorku paliwo. Policja federalna odnotowuje znacznie większy ruch na drodze 104 oraz na autostradzie 11 Berlin-Szczecin, co może mieć związek z większą turystyką paliwową - pisze portal NDR. W Szczecinie olej napędowy był rano nawet o 60 centów tańszy niż na stacjach w RFN.

Niemcy jadą do Polski

Stawka VAT na paliwa w Polsce została obniżona z 23 do 8 procent. Oznacza to, że benzyna i olej napędowy mogą być teraz tańsze średnio o kolejne 15 centów na litrze. Już w grudniu podatek paliwowy w Polsce został obniżony.

Polecamy:

Były naczelny "SE" nie przyznaje się do winy. Zostaje w areszcie podejrzany o gwałt

Kantar: Większość Polaków negatywnie ocenia pracę Morawieckiego i Dudy

"W Szczecinie olej napędowy był rano nawet o 60 centów tańszy niż na stacjach benzynowych w Niemczech, gdzie cena wynosiła około 1,65 euro. Podobnie było z benzyną" - pisze we wtorek dziennik "Berliner Zeitung".

Policja federalna na Pomorzu Przednim informuje o zwiększonym natężeniu ruchu "jednodniowych turystów" w kierunku Polski. Jak powiedział we wtorek rzecznik policji federalnej w Pasewalku (Pomorze Przednie-Greifswald) Igor Weber, funkcjonariusze odnotowali znacznie większy ruch na drodze 104 oraz na autostradzie 11 Berlin-Szczecin. Wiąże się to zapewne z większą turystyką paliwową, która i tak z reguły zwiększa się na początku miesiąca, kiedy ludzie mają więcej pieniędzy - informuje NDR.

"Kierowcy zacierali ręce"

W Słubicach rano nie zaobserwowano wzmożonego ruchu. "Ale niektórzy kierowcy zacierali ręce. »Olej napędowy jest teraz o 40 centów tańszy w Słubicach niż we Frankfurcie« - stwierdził jeden z kierowców. Specjalnie czekał na możliwość zatankowania w Polsce we wtorek. Dla niego może tak pozostać" - pisze portal rbb24.

W Niemczech Stowarzyszenie Branży Warsztatowej i Stacji Paliw Północny-Wschód zakłada, że turystyka paliwowa w kierunku Polski ponownie znacząco wzrośnie. Ruch przez granicę już w ostatnich dniach znacznie się zwiększył, powiedział we wtorek cytowany przez rbb24 szef związku Hans-Joachim Ruehlemann. Stowarzyszenie widzi "katastrofalne skutki" dla stacji w regionie przygranicznym. Na granicy z Polską jest kilkaset stacji benzynowych, które muszą obawiać się o swoje istnienie. "Mamy teraz sytuację, która nigdy wcześniej nie była tak zła. Wiele z nich będzie rozważać zamknięcie działalności" - powiedział. W tej chwili już nawet 70 proc. klientów benzynowych odpadało.

KW

Czytaj dalej:

Pierwsi emeryci i renciści dostali dodatkowe pieniądze

Breivik nie wyjdzie przed czasem z więzienia

Krytykowanie projektu rządu, którego był wicepremierem, poparcia Gowinowi nie przysporzy

Służby nie wierzą w zapewnienia Banasia. Węszą wokół białoruskiej wizyty

Co dalej z waloryzacją rent i emerytur? Padła kluczowa data

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj28 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka