PAP/Rafał Guz
PAP/Rafał Guz

Pierwsi emeryci i renciści dostali dodatkowe pieniądze

Redakcja Redakcja Emerytury Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska przekazała dziś, że wielu emerytów i rencistów, których świadczenie mieści się w w przedziale 4920 zł -12 800 zł, wraz ze świadczeniem za luty otrzymali zwrot nadpłaconego podatku za styczeń.

Wyrównania otrzymali już emeryci i renciści, których wypłata świadczeń wypada na 1 dnia miesiąca (1 lutego). ZUS będzie przelewał kolejne środki - zgodnie z terminami wypłaty świadczeń. Emeryci i renciści otrzymają zwrot na mocy rozporządzenia Ministra Finansów.

Nie będą potrzebne żadne wnioski

- Nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków czy podań. Zwrot nastąpi w terminach wypłaty świadczeń w lutym - powiedziała prof. Uścińska, w wypowiedzi przesłanej PAP.

Szefowa ZUS dodała, że chodzi o osoby pobierające świadczenie w wysokości od 4 920 do 12 800 zł, które w lutym otrzymają zwrot nadpłaconego podatku.

- W lutym br. blisko 430 tys. osób otrzyma wyrównanie na łączną kwotę 41,7 mln zł - przekazała.

Według danych ZUS, 8,2 mln osób (95,1 proc. ogółu emerytów) ze świadczeniem do 4920 zł brutto – po wprowadzeniu Polskiego ładu zyska wyższą wypłatę na rękę.

Istotna zmiana dla emerytów i rencistów

7 stycznia Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł-12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne na starych zasadach.

"Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4 920 zł-12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszanie" - wskazał ZUS.

Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

WP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo