W tych regionach zmarło więcej zaszczepionych przeciwko Covid-19. Resort zdrowia wyjaśnia

Zaszczepieni tylko na papierze – tak Ministerstwo Zdrowia odpowiada na pytanie, dlaczego w woj. podlaskim i lubelskim umarło na COVID-19 więcej tych, którzy przyjęli szczepionkę na koronawirusa, niż w innych województwach.

Dwa województwa są wyjątkiem

Z danych resortu zdrowia wynika, że przy skali ok. 50 tys. zgonów średnio na COVID-19 w grupie zaszczepionych umierało 4,2 proc. osób. Różnice między województwami wynoszą ok. 1 pkt proc. Wyjątkiem są dwa województwa: podlaskie i lubelskie. Tutaj ten odsetek wynosi 7,3 proc. - zauważa "Gazeta Prawna".

Eksperci z Ministerstwa Zdrowia, z którymi rozmawiali dziennikarze uważają, że albo ludzie w tych województwach za późno zgłaszali się do lekarza, albo mieli fałszywe certyfikaty o zaszczepieniu. Zdaniem resortu to może świadczyć, że odsetek szczepionych tylko na papierze może być wyższy, niż pozornie się wydaje. Pacjenci dopiero pytani przez ratowników albo na SOR przyznają, że nie otrzymali prawdziwej szczepionki.

Prokuratura prowadzi już kilkaset spraw

Według informacji Prokuratury Krajowej aktualnie prowadzonych jest 645 postępowań dotyczących przestępstw związanych z posługiwaniem się i handlem dokumentami potwierdzającymi fikcyjne zaszczepienia przeciwko COVID-19. Z tej liczby aż 588 spraw dotyczy posługiwania się międzynarodowymi świadectwami szczepień przeciwko COVID-19 wydanymi na terenie Ukrainy (w tym ostatnim zakresie skierowano już 515 aktów oskarżenia). – Pozostałe 57 praw dotyczy procederu poświadczania nieprawdy co do przeprowadzenia szczepień przeciwko COVID-19 na terenie Polski, posługiwania się takimi certyfikatami oraz oszustw i czynów korupcyjnych z tym związanych. W tych sprawach zarzuty przedstawiono 63 osobom – dodaje dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Kupują certyfikaty, by pojechać na ferie

Co jest główną przyczyną kupowania paszportu covidowego? Głównie chęć wyjazdu za granicę, co bez certyfikatu jest prawie niemożliwe. Koszt takiego "szczepienia na papierze" wynosił od 400 do 1,5 tys. zł. MZ otwarcie przyznaje, że powstrzymanie procederu jest praktycznie niemożliwe.

W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest ponad 22 mln osób, dawkę przypominającą przyjęło ponad 10,9 mln. Trzecią, uzupełniającą dawkę szczepionki, przyjęło 217 431 osób.

Ostatniej doby badania potwierdziły 18 792 zakażeń koronawirusem, w tym 2078 ponownych; zmarło 325 osób z COVID-19 – podało Ministerstwo Zdrowia.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości