Zakończyły się negocjacje Rosji i Ukrainy. Zaskakująca deklaracja Rosjan

PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT
PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT
Zakończyła się kolejna tura negocjacji pokojowych między Rosją a Ukrainą. Ukraina może być państwem o statusie neutralnym, jeśli otrzyma odpowiednie gwarancje bezpieczeństwa. Ukraiński przedstawiciel poinformował, że udało się uzyskać "wystarczające" warunki do spotkania prezydentów Rosji i Ukrainy. Strona rosyjska zadeklarowała, że jest gotowa ograniczyć ataki na Kijów i Czernihów w celu "zwiększenia wzajemnego zaufania oraz stworzenia warunków do dalszych negocjacji".

Przedstawiciel ukraińskiej delegacji przekazał, że Ukraina wyszła z nową propozycją systemu gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Państwem-gwarantem miałaby się stać m.in. Polska.

Ukraina przyjmie status neutralny, ale tylko jeśli otrzyma gwarancje bezpieczeństwa

Władze Ukrainy zaproponowały przyjęcie przez ich kraj statusu państwa neutralnego w zamian za gwarancje bezpieczeństwa, co oznacza, że Ukraina nie mogłaby dołączyć do żadnego sojuszu militarnego, a na jej terytorium nie zostałyby rozlokowane obce bazy wojskowe. Przedstawiono także propozycję wprowadzenia 15-letniego okresu konsultacji w sprawie statusu zaanektowanego przez Rosję Półwyspu Krymskiego.

Ukraińskie postulaty mogą zostać wprowadzone w życie tylko, jeśli dojdzie do całkowitego zawieszenia broni - poinformowała agencja Reutera za delegatami w Stambule.

Zobacz też:

Arachamija powiedział także, że gwarancje bezpieczeństwa od państw sygnatariuszy miałyby być "surowsze niż artykuł 5 NATO".

"Chcemy, aby był to sprawnie działający mechanizm międzynarodowy z konkretnymi gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy, dzięki któremu państwa gwarantujące będą podejmowały takie same działania jak te określone w artykule 5 NATO, ale jeszcze intensywniej" - przekazał szef ukraińskiej delegacji.

Arachamija dodał, że traktat o nowym systemie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy powinien zostać podpisany przez wszystkie państwa gwarantujące, a następnie ratyfikowany przez ich parlamenty, "aby nie powtórzyć błędu memorandum budapeszteńskiego, które okazało się być jedynie świstkiem papieru".

Szef ukraińskiej delegacji przekazał również, że "państwa będące gwarantami naszego bezpieczeństwa musiałyby zapewnić nam pomoc swoich sił zbrojnych, sprzęt, zamknięcie przestrzeni powietrznej - wszystko to, czego tak bardzo teraz potrzebujemy, a czego nie możemy dostać". Stwierdził także, że Ukraina jest otwarta na propozycje innych krajów, na wypadek gdyby chciały one dołączyć do grupy gwarantów bezpieczeństwa.

Rosjanie odpuszczą Kijów i Czernihów? Zaskakująca deklaracja

Rosyjski wiceminister obrony Aleksandr Fomin przekazał, że Rosja postanowiła zdecydowanie ograniczyć swoje działania militarne w rejonie Kijowa i Czernihowa w celu "zwiększenia wzajemnego zaufania oraz stworzenia warunków do dalszych negocjacji".

"Otrzymaliśmy od Ukrainy propozycje do rozważenia i jasno sformułowane stanowisko, które ma zostać włączone do traktatu" - powiedział. "Propozycje te zostaną w najbliższym czasie przeanalizowane i przedstawione prezydentowi, a my udzielimy odpowiedzi" - powiedział doradca prezydenta Władimir Medyński we wtorek po zakończeniu rosyjsko-ukraińskich rozmów w Stambule, cytowany przez agencję TASS.

Medyński dodał, że rozmowy były "konstruktywne".

Ponadto Władimir Miedinski, szef rosyjskiej delegacji, poinformował, że Rosja nie jest przeciwna wstąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej - podał Reuters.

Rozmowy Ukrainy i Rosji w Stambule zakończyły się we wtorek i nie będą kontynuowane w środę, jak pierwotnie informowano - przekazało tureckie MSZ.

SW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka