Sankcje na Rosję najbardziej dotknęły mieszkańców obwodu kaliningradzkiego

Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com
Po decyzji polskiego konsulatu ws. zablokowania wydawania wiz ponad milion Rosjan z obwodu kaliningradzkiego zostało odciętych od świata. W sklepach panuje drożyzna. Np. winogrona kosztują w przeliczeniu na złotówki około 55 zł.

Wizy nie dla Rosjan 

Poprzez spięcia na linii Moskwa-Warszawa polski konsulat w Królewcu zablokował wydawanie wiz. Z tego powodu pod konsulatem odbył się protest przeciwko rosnącej w Polsce rusofobii oraz blokadzie wydawania wiz.

Cytowany przez wp.pl przedsiębiorca prowadzący handel między Polską a obwodem królewieckim powiedział: "Dla Rosjan z Kaliningradu brak polskich wiz oznacza uwięzienie we własnej enklawie. Jest to dla nich straszne upokorzenie, nie brakuje tam ludzi mających pieniądze i dotąd korzystających z uroków życia koło Europy. Podczas ferii każdy widział sznury rosyjskich aut jadących na narty do Zakopanego i dalej do Austrii lub Włoch. Na wakacje też podróżowali samochodami"

Gubernator obwodu Anton Alichanow wystąpił z prośbą do wicepremiera Rosji o pomoc w organizacji transportu promowego, łączącego port Bałtijsk z Sankt Petersburgiem. To na wypadek, gdyby Polska i Litwa całkowicie zamknęła granice. Największą niedogodnością tej formy wyjazdu byłby czas rejsu, który wyniósłby 40 godzin. 

"Cukier to towar luksusowy"

Sankcje blokujące rosyjski transport drogowy również najbardziej uderzają w mieszkańców obwodu kaliningradzkiego. Poza pomocą humanitarną i produktami spożywczymi Rosjanie nie mogą przewozić żadnych towarów. Taka sytuacja powoduje przede wszystkim duży wzrost cen. Przykład podany przez wp.pl: torebka winogron kosztuje około 55 zł, gdzie w Polsce tą samą ilość tego owocu możemy kupić za 10 zł. Identyczna sytuacja jest też z cukrem. 

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka