Oto tematy maturalne z języka polskiego 2022. Trudne?

Z jakimi tematami w tym roku musieli zmierzyć się maturzyści podczas egzaminu z języka polskiego? Jeden z nich związany był z "Panem Tadeuszem" oraz "Nocami i dniami". (źródło: PAP)
Z jakimi tematami w tym roku musieli zmierzyć się maturzyści podczas egzaminu z języka polskiego? Jeden z nich związany był z "Panem Tadeuszem" oraz "Nocami i dniami". (źródło: PAP)
Czym dla człowieka jest tradycja lub kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia – takie do wyboru były, według maturzystów, tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tematy te odnosiły się do fragmentów " Pana Tadeusza" i "Nocy i dni". Maturzyści mogli też zinterpretować wiersz "Najkrótsza definicja człowieka" Józefa Barana.

Tematy te podali dziennikarzom maturzyści z XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie po wyjściu z egzaminu.

Matura z polskiego – jak wygląda?

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym tradycyjnie składa się z dwóch części. Abiturienci musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. Maturzyści mieli wybór: napisać rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów lub przeprowadzić analizę tekstu poetyckiego.

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu).

Tematy na tegorocznej maturze

Maturzyści przekazali dziennikarzom tematy, z jakimi musieli zmierzyć się na tegorocznej maturze. Pierwszy z nich brzmiał "Czym dla człowieka jest tradycja?". Punktem wyjścia do rozważań był fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Drugi temat brzmiał: "Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia", na podstawie fragmentu "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej.

Interpretacja wiersza

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Według maturzystów w tym roku należało zinterpretować wiersz "Najkrótsza definicja człowieka" Józefa Barana.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym pisany w środę przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.


RB


Przeczytaj też:


Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo