Finlandia chce przystąpić do NATO. Rosja się odgraża

Rosja odgraża się Finlandii po oświadczeniu prezydenta i premier tego kraju o tym, że kraj ten powinien "niezwłocznie" dołączyć do NATO (fot. Flickr/The Official CTBTO Photostream)
Rosja odgraża się Finlandii po oświadczeniu prezydenta i premier tego kraju o tym, że kraj ten powinien "niezwłocznie" dołączyć do NATO (fot. Flickr/The Official CTBTO Photostream)
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oznajmiło, że podjęte zostaną "odwetowe kroki techniczno-militarnej i innej natury" w przypadku dołączenia Finlandii do NATO.

— Akcesja Finlandii do NATO poważnie zaszkodzi dwustronnym relacjom fińsko-rosyjskim, utrzymaniu stabilności i bezpieczeństwa w północnej Europie — oświadczyło rosyjskie MSZ.

Finlandia chce przystąpić do NATO

12 maja prezydent i premier Finlandii wydali oświadczenie, w którym poinformowano, że dotychczas neutralna Finlandia powinna "niezwłocznie" przystąpić do NATO. Fakt ten nie podoba się rosyjskiemu MSZ.

— Rosja będzie zmuszona do podjęcia kroków odwetowych, zarówno militarno-technicznej, jak i innej natury, by powstrzymać zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, które pojawią się — podkreślił resort.

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla oznajmił wcześniej, że obecność Finlandii w NATO będzie zagrażać Rosji.

— Helsinki powinny być świadome odpowiedzialności i konsekwencji takiego kroku — przekazało rosyjskie MSZ.

Rosja z groźbami

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji zaznacza również, że obecność Finlandii w NATO stanowić będzie "bezpośrednie naruszenie prawnych zobowiązań Finlandii - Paryskiego Traktatu Pokojowego z 1947 roku oraz Rosyjsko-Fińskiego Traktatu z 1992 roku o wzajemnych relacjach".

— Od dekad polityka militarnego niezaangażowania służyła stabilności północnej Europy — przekazało MSZ Rosji — Rola czynnika wojskowego została zredukowana do zera — podano w komunikacie.

Kreml boi się ekspansji NATO?

— Celem NATO jest dalsza ekspansja w kierunku granic Rosji, by stworzyć kolejną flankę zagrożenia wojskowego dla naszego kraju — uważa rosyjskie MSZ.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę stosunek Szwecji i Finlandii wobec wejścia do NATO zmienił się. Obecnie większość obywateli tych krajów jest za ich obecnością w Sojuszu Północnoatlantyckim.


RB


Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka