Nowe Centrum Pomocy dla uchodźców z Ukrainy

ks. Marcin Iżycki, Grzegorz Olszewski, wiceprezes Alior Banki, Karol Rabenda, wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Kateryna Baranetska z ambasady Ukrainy. Fot. PAP/Tomasz Gzell
ks. Marcin Iżycki, Grzegorz Olszewski, wiceprezes Alior Banki, Karol Rabenda, wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Kateryna Baranetska z ambasady Ukrainy. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wsparcie psychologiczne, naukę języka polskiego, pomoc w poszukiwaniu pracy, a także opiekę nad dziećmi świadczyć będzie otwarte w czwartek w stolicy Centrum Pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Zorganizowały je wspólnie Alior Bank i Caritas Polska.

Pomoc uchodźcom z Ukrainy w Warszawie

Blisko 4 tys. metrów kwadratowych - taką przestrzeń w Warszawie udostępnił Alior Bank na rzecz pomocy osobom z Ukrainy. W powstałym przy ul. Towarowej 25a Centrum Pomocy oferowane będzie wsparcie psychologiczne, kursy językowe i wsparcie w zakresie pośrednictwa pracy. Na dwóch kondygnacjach będzie działać Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom prowadzone przez Caritas Polska.

Czytaj: Kanclerz Scholz chce rozszerzyć UE o sześć państw. Nie ma tam Ukrainy

- Od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainie, wszyscy staramy się pomóc zaatakowanym. Jako Alior Bank zrobiliśmy już sporo. Niespełna miesiąc od rozpoczęcia wojny, udostępniliśmy władzom lokalnym 10 budynków na terenie całej Polski, które mogą zostać przekształcone w placówki edukacyjno-opiekuńcze. - powiedział wiceprezes Alior Bank, kierujący pracami zarządu Grzegorz Olszewski.

Centrum Pomocy w siedzibie Alior Bank

- Otwarte dziś Centrum Pomocy jest więc kolejną - największą - nieruchomością, którą zaadaptowaliśmy na rzecz wsparcia naszych sąsiadów. Przy zaangażowaniu partnerów, stworzyliśmy wyjątkowe miejsce, w którym każdy potrzebujący, będzie mógł uzyskać niezbędne informacje i opiekę. Trwają prace nad kolejnymi inicjatywami, które uruchomimy w tym miejscu. Pomogą one obywatelom Ukrainy szybciej odnaleźć się w Polsce. - wyjaśnił Grzegorz Olszewski.


Czytaj: Amerykański prawnik chce wyrzucić Polskę i Turcję z NATO

- Dobra lokalizacja i duża powierzchnia nowej siedziby Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom pozwolą nam na organizowanie wsparcia na skalę odpowiadającą obecnym potrzebom, które w ostatnich miesiącach, w związku z wybuchem wojny w Ukrainie, bardzo wzrosły. - powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

Jak dodał ks. Iżycki, Caritas od początku kryzysu spowodowanego agresją Rosji na Ukrainie wspiera uchodźców z tego kraju: organizuje pomoc na granicy, przyjmuje ich w swoich ośrodkach, a także wysyła transporty humanitarne na Ukrainę.

Czytaj: Putin zwolnił ważnych dowódców. To kara za niepowodzenia na Ukrainie

-Otwieramy też Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, tworzone na wzór struktury działającej przy Caritas Polska w Warszawie. One zajmują się kompleksową pomocą dla naszych ukraińskich przyjaciół, którzy szukają schronienia w Polsce. Podobne placówki zostały otwarte m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Katowicach, Wrocławiu, Zamościu. W sumie działa ich ok. 20, a ta warszawska właśnie zyskuję nową siedzibę. - zaznaczył dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

Ośrodek Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie

Ośrodek Pomocy Migrantom i Uchodźcom mieści się przy ul. Towarowej 25a w Warszawie, dawnej centrali Alior Banku. Będzie czynny 5 dni w tygodniu w godzinach 8-17. Szczegółowe informację o jego działalności dostępne są na stronie www.caritas.pl

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka