Morawiecki o cenach paliw i 14. emeryturze. "Zrobię wszystko, by tak się stało"

Premier w wywiadzie dla "Super Expressu" poruszył temat wysokich cen paliw, oprocentowania lokat i czternastej emerytury. (fot. PAP/Canva)
Premier w wywiadzie dla "Super Expressu" poruszył temat wysokich cen paliw, oprocentowania lokat i czternastej emerytury. (fot. PAP/Canva)
— Bardzo chciałbym, by 14. emerytura była co roku; pamiętamy o potrzebach najmniej zamożnych Polaków i wszystkie nasze działania dowodzą, że nie są to tylko puste słowa — powiedział w rozmowie z "Super Expressem" premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki o cenach paliw

W wywiadzie dla "SE" premier wspomniał, że wysokie ceny paliwa w Polsce skończą się wtedy, kiedy skończy się wojna.

— Najważniejsze jest więc, by wojna skończyła się jak najszybciej, by Ukraina obroniła swoją suwerenność. To ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa i pokoju, ale także ze względu na portfele ludzi — ocenił Morawiecki.

Według szefa rządu, działania Władimira Putina doprowadziły do wzrostu ceny ropy, a ta przekłada się na cenę benzyny na stacjach benzynowych. Zapewnił, że rząd zrobił wszystko, co było w jego mocy, a nawet więcej.

— Obniżyliśmy VAT z 23 na 8 procent – nawet nie czekając na zgodę Komisji Europejskiej. I to jest jeden obszar. Drugim obszarem jest siła złotówki. Wszystko co robimy, aby wzmocnić złotówkę, powoduje, że paliwo jest tańsze – tłumaczył Morawiecki.

Oprocentowanie lokat

Premier ocenił również, że banki za wolno podnoszą oprocentowanie lokat.

— Ciągle apeluję żeby robiły to bardziej zdecydowanie — podkreślił. Dodał, że podniesienie oprocentowania lokat przez bank Pekao było decyzją biznesową, a nie polityczną, ponieważ ci, którzy zrobią pierwsi wysokie lokaty, przyciągną klientów od innych.

Morawiecki w rozmowie z "SE" zachęcał też do obligacji antyinflacyjnych.

— Mamy czteroletnie i dziesięcioletnie obligacje antyinflacyjne, które już po pierwszym roku chronią przed inflacją, a nawet dają dodatkowy zysk powyżej inflacji. Jeśli ktoś nie chce swoich pieniędzy inwestować na taki okres, to wdrożyliśmy nowe obligacje, na przykład jednoroczne na poziomie stopy referencyjnej NBP czyli znacznie powyżej dotychczasowego oprocentowania. To bardzo dobre warunki — mówił.

14. emerytura co rok?

Przyznał też, że bardzo chciałby, by 14. emerytura była co roku.

— Zrobię wszystko, by tak się stało. Pamiętamy o potrzebach najmniej zamożnych Polaków i wszystkie nasze działania dowodzą, że nie są to tylko puste słowa — powiedział premier.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj64 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka