Czarnek: Ustawa "Lex Czarnek 2.0" będzie obowiązywała od września. Co zakłada?

Przemysław Czarnek zapowiedział, że od września będzie obowiązywała ustawa "Lex Czarnek 2.0". Źródło: flickr.com, CC BY 2.0
Przemysław Czarnek zapowiedział, że od września będzie obowiązywała ustawa "Lex Czarnek 2.0". Źródło: flickr.com, CC BY 2.0
Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że od września będzie obowiązywała ustawa "Lex Czarnek 2.0". "W przyszłym tygodniu spotkają się nasze zespoły posłów i urzędników Kancelarii Prezydenta, tak żeby rozwiać ewentualne wątpliwości i ruszamy z tym w trybie poselskim" – powiedział minister w rozmowie z wPolityce.pl.

W piątkowym wywiadzie dla portalu wPolityce.pl minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił m.in. o nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.

Czarnek: od września nowelizacja Prawa oświatowego

"Ustawa zwana +Lex Czarnek+ została zawetowana przez pana prezydenta. Jest gotowa już druga po to, żeby mieć kontrolę nad wszelkimi lewicowymi organizacjami, które próbują indoktrynować i dzisiaj indoktrynują w wielkich miastach, więc to nie jest kwestia otwierania furtki, tylko kwestia zrobienia czegoś, co zamknie furtkę niekontrolowanego indoktrynowania" - powiedział Czarnek portalowi.

Dodał, że projekt nowelizacji "Lex Czarnek 2.0" jest gotowy i jest "w tym momencie w konsultacjach z Kancelarią Prezydenta".

Zapytany o to, kiedy można się spodziewać jej procedowania, odparł: "już". "W zeszłym tygodniu byłem na spotkaniu z panią minister Ignaczak-Bandych, Szefem Kancelarii Prezydenta, ustaliliśmy wszystkie szczegóły prac. W tym tygodniu, który będzie przed nami, spotkają się nasze zespoły posłów i urzędników Kancelarii Prezydenta, tak żeby dograć wszystkie ewentualne wątpliwości i ruszamy z tym w trybie poselskim, tak jak to zostało uzgodnione. Także myślę, że od września ustawa będzie obowiązywała" - ocenił.

Co zakłada ustawa "Lex Czarnek 2.0"

Przemysław Czarnek podkreśla, że najważniejszym rozwiązaniem ustawowym w projekcie jest kontrola zajęć dodatkowych, prowadzonych w szkołach przez organizacje pozarządowe.

– Szkoła jest miejscem pracy nauczycieli. Jeśli dodatkowo mają tam być organizacje pozarządowe i mają uczyć na zajęciach dodatkowych, to oczywiście pod nadzorem kuratora, bo kurator jest organem nadzoru pedagogicznego, ale w szczególności pod pełnym nadzorem rodziców – twierdzi. 

Pierwotna ustawa miała wzmocnić rolę kuratorów oświaty oraz zmienić zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach.

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj64 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo