Skarbówka weszła jej na konto. Za abonament RTV w dawno sprzedanym mieszkaniu

Polacy niechętnie płacą abonament RTV. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay
Polacy niechętnie płacą abonament RTV. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay
Urząd Skarbowy pobrał z konta pani Doroty 800 złotych „tytułem spłaty zaległości za nieopłacony przed trzema laty abonament RTV”. Kobieta odpowiada, że mieszkanie „z abonamentem” sprzedała w 2016 roku. Choć dawno nie mieszkała pod tym adresem, opłaty wciąż jej naliczano.

Abonament na Rajskiej

Poczta Polska między 2019 a 2020 rokiem naliczała pani Dorocie opłaty za abonament RTV. Ponieważ kobieta nie płaciła, w połowie 2021 roku Poczta wysłała skarbówce pismo z nakazem ściągnięcia zaległości. W grudniu 2021 skarbówka zajęła blisko 800 złotych w grudniu.

Polecamy:

Szwajcaria odmówiła Polsce sprzedaży czołgów Leopard 2

Poważne straty rosyjskiej armii. Imponujące nagranie z akcji Ukraińców

– Tyle że pismo dotyczy mieszkania przy ul. Rajskiej, które sprzedałam w 2016 roku. Opłaty pojawiły się więc trzy lata po sprzedaniu mieszkania – opowiada „Gazecie Wyborczej” mieszkanka Krakowa.

"Wszystko zgodnie z procedurą"

Pani Dorota chce od Urzędu Skarbowego wyjaśnienia błędu. Podała numer aktu notarialnego poświadczającego sprzedaż lokalu. Skarbówka jej pismo przekazała Poczcie Polskiej.

– Pieniądze zostały przekazane wierzycielowi, w tym przypadku Poczcie Polskiej – wyjaśnia „Wyborczej” Magdalena Kobos, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Krakowie. Jak tłumaczy, urząd skarbowy „działał na podstawie wystawionego tytułu wykonawczego i wszystko przebiegło zgodnie z procedurą”.

Poczta Polska dziękuje

Poczta Polska odpowiedziała: „Bardzo dziękujemy za poinformowanie o sytuacji, której wyjaśnienie potraktujemy priorytetowo, a odpowiedzi udzielimy bezpośrednio Klientce, gdyż na łamach prasy i za pośrednictwem mediów nie rozpatrujemy indywidualnych przypadków”.

Jak dotąd to jedyna reakcja tej instytucji.

Abonament RTV. Polacy nie płacą

Abonament RTV opłaca obecnie tylko 30 proc. gospodarstw domowych - tak wynika z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Obowiązek ściągania zaległości spoczywa na Poczcie Polskich. Może ona sięgać do naszych rachunków bankowych, emerytur i wypłat za pracę. Do tego dochodzą odsetki i opłaty karne - dłużnicy mają nieraz nawet kilka tysięcy złotych do zapłaty.


Abonament RTV należy opłacać pierwszego dnia kolejnego miesiąca następującego po rejestracji odbiornika - radia lub telewizora. Rejestracji należy dokonać do 14 dni po zakupie sprzętu. Abonament należy opłacać aż do formalnego wyrejestrowania.


W 2023 roku stawki za abonament RTV będą wyższe – informuje „Wyborcza”. Kwoty wzrosną z 7,50 do 8,70 zł za używanie radia i z 24,50 do 27,30 zł za telewizor. Wpłaty zasilą media publiczne - TVP i Polskie Radio.

KW

Czytaj dalej:

Ziemkiewicz wygrał w sądzie. Poszło o wpisy na temat Strajku Kobiet

Ekspert wojskowy: Putin ma coraz mniej czasu na zrealizowanie dzieła swojego życia

Budka grzmi ws. rejestru ciąż. Resort zdrowia twierdzi, że pomylił adresata

Premier w Lublinie: Nie będzie Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy

Genialny pomysł Marianny Schreiber - wymienić złotówki na euro wg kursu 1:1

Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka