Gwarantowana cena węgla. Jest rządowa ustawa

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zagwarantuje cenę tony węgla w wysokości 996 zł brutto. Fot. PAP/Rafał Guz/Pixabay/Canva
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zagwarantuje cenę tony węgla w wysokości 996 zł brutto. Fot. PAP/Rafał Guz/Pixabay/Canva
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zagwarantuje cenę tony węgla w wysokości 996 zł brutto, czyli tyle ile wyniosła średnia w ubiegłym roku według GUS - poinformowała po wtorkowym posiedzeniu rządu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Gwarantowana cena węgla

Dzisiaj na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku - powiedziała minister.

Polecamy:

Aleksiej Nawalny zaginął. Nie jest już w kolonii karnej

Disney Plus już w Polsce. Co zobaczymy, za jakie pieniądze?

– Dlatego zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują. Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to jest na dzisiaj 996 zł, to jest ta cena średnia według danych GUS za poprzedni rok – dodała.

Jak poinformowała Moskwa, podmioty które się zdecydują na współpracę w tym programie, zobowiązane są do zarejestrowania się w nim i tym samym do zagwarantowania, że węgiel będzie przekazywany odbiorcom w cenie gwarantowanej.


Węgiel. Dla kogo program wsparcia?

Minister powiedziała też, że programem wsparcia zostaną objęci odbiorcy indywidualni, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które używają węgiel do ogrzewania.

– Jest to w przeliczeniu, zarówno na spółdzielnie, wspólnoty, jak i na gospodarstwa indywidualne (...) trzy tony dla każdego gospodarstwa domowego, dla każdego domu – stwierdziła minister klimatu.

Odpowiadając na pytania o dopłaty do węgla, szefowa MKiŚ wyjaśniła podczas wtorkowej konferencji, że rozwiązanie to odnosi się przede wszystkich węgla importowanego po 16 kwietnia.

– Nie będzie to pieniądz dawany do ręki obywatelowi – zaznaczyła minister Moskwa. Wyjaśniła, że z dopłaty będzie można skorzystać kupując węgiel w składzie prywatnym, który przystąpił do programu, lub zamawiając go przez sklep PGG. Tam trzeba będzie przedstawić zaświadczenie z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, co „daje prawo do otrzymania węgla w gwarantowanej cenie w limicie do 3 ton”.

Na pomoc indywidualnym odbiorcom

Jak podano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rząd przeznaczy na pomoc dla indywidualnych odbiorców węgla 3 mld zł, a maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto.

Na stronie KPRM podano też, że firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po cenie nie wyższej niż 996 zł za tonę brutto.

Dodano, że rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń SA. Rola tego podmiotu polegać będzie m.in. na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów.

Jak wskazano w komunikacie, warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem – zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

KW

Czytaj dalej:

Jarosław Kaczyński nie odejdzie z rządu? Tajemnicza wypowiedź prezesa PiS

Poseł PiS komentuje wypowiedzi agenta Rybusa. "To podejrzane, należy je sprawdzić"

Dziś na niebie wyjątkowe zjawisko - Truskawkowy Księżyc

Był posłem, jest wójtem. Mówi, o co naprawdę chodzi w przesunięciu wyborów samorządowych

Tusk wie co trzeba zrobić z cenami paliw. "PiS przegra wybory" przez ceny paliwa

Lubię to! Skomentuj79 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka