Niedzielski ostro zareagował na oskarżenia. "Co Pan zrobił dla dzieci z SMA?"

Adam Niedzielski nie wytrzymał w reakcji na krytykę. Fot. KPRM
Adam Niedzielski nie wytrzymał w reakcji na krytykę. Fot. KPRM
Władysław Kosiniak-Kamysz zarzucił ministrowi zdrowia bierność w ratowaniu niemowlaków z wykrytym SMA, czyli rdzeniowym zanikiem mięśni. Adam Niedzielski wyraźnie się oburzył.

- Brak refundacji najlepszej możliwej terapii SMA to skandal, a ściąganie podatku od zbiórek na leczenie chorych dzieci to czyste OKRUCIEŃSTWO! PiS, zamiast chwalić się zyskami do budżetu, to zlikwidujcie ten podatek – gotowa ustawa jest w Sejmie. Na co Wy jeszcze czekacie?! - dopytywał szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. 

  

Czytaj: 

Niedzielski reaguje na wpis Kosiniaka-Kamysza 

Liderowi "ludowców" odpowiedział Adam Niedzielski. - Skandalem jest Pański populizm i sztuczne zainteresowanie pacjentami pod dyktando polityki. Jako pierwszy kraj w Europie wprowadziliśmy dla wszystkich chorych terapię Spinrazę i powszechne badania przesiewowe. Teraz negocjujemy terapię genową. A Pan co zrobił dla tych dzieci? - odpierał zarzuty zbulwersowany minister zdrowia. 

 

Badania przesiewowe na SMA i ważny lek za darmo

Badania przesiewowe - darmowe - dla noworodków w kierunku SMA zostały wdrożone w polskich placówkach zdrowotnych od kwietnia 2021 r. w ramach Programu Badań Przesiewowych Noworodków.

Rdzeniowy zanik mięśni późno wykryty prowadzi do znacznej niepełnosprawności ruchowej i niewydolności oddechowej. Ratunkiem do nawet całkowitego zażegnania choroby jest wczesne wykrycie SMA, które umożliwiają badania przesiewowe. Chorzy na SMA są w Polsce od 2019 r. bezpłatnie leczeni lekiem Spinraza (nusinersen). Nigdy wcześniej - jak podkreślała Fundacja SMA - nie przeprowadzono przetargu refundacyjnego na rzadką chorobę tak szybko. Jedna dawka nusinersenu to koszt ok. 300 tys. złotych. 

GW

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości