TK opublikował oświadczenia majątkowe sędziów za 2021 r. Część dokumentów niejawna

Sędzia TK Bogdan Święczkowski. Fot. Ja Fryta / CC BY-SA 2.0
Sędzia TK Bogdan Święczkowski. Fot. Ja Fryta / CC BY-SA 2.0
Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę oświadczenia majątkowe 10 sędziów TK za 2021 r. Zgodnie z ustawą Trybunał publikuje oświadczenia sędziów do 30 czerwca każdego roku.

Oświadczenia majątkowe sędziów za 2021 rok

Na stronie Trybunału opublikowano oświadczenia majątkowe prezes Julii Przyłębskiej i 9 innych sędziów TK: Rafała Wojciechowskiego, Wojciecha Sycha, Jakuba Steliny, Zbigniewa Jędrzejewskiego, Stanisława Piotrowicza, Piotra Pszczółkowskiego, Bogdana Święczkowskiego, Mariusza Muszyńskiego i Andrzeja Zielonackiego.

Polecamy:

Nowe doniesienia na temat pożaru w TVP. "Służby zajmą się ustaleniem przyczyny"

Agrounia rozsypała zboże przed biurem Sasina. Nie chce importu z Ukrainy

W przypadku pięciu oświadczeń majątkowych, Prezes Trybunału Konstytucyjnego, podobnie jak w roku ubiegłym, uwzględniła wniosek o nadanie klauzuli tajności "zastrzeżone". Klauzula tajności dotyczy: Krystyny Pawłowicz, Bartłomieja Sochańskiego, Michała Warcińskiego, Justyna Piskorskiego oraz Jarosława Wyrembaka.

Oświadczenie majątkowe Julii Przyłębskiej

Prezes TK Julia Przyłębska jest właścicielką domu o powierzchni 250 metrów kwadratowych położonego na działce wielkości 2001 metrów kwadratowych. Do spłaty pozostało jej jeszcze 237 tys. zł kredytu hipotecznego. Prezes TK ma dwa kredyty konsumpcyjne na 55 tys. zł.

Przyłębska deklaruje ok. 250 tys. zł oraz 25 tys. euro oszczędności. Ma także samochód Skodę Fabię z 2015 r.

Pprezes TK odnosi się do medialnych informacji i wyjaśnia, że "łączna powierzchnia zabudowy domu stanowi 256 metrów kwadratowych a łączna powierzchnia użytkowa budynku wynosi 308 metrów kwadratowych, bowiem w bryle budynku znajduje się garaż o powierzchni 51,21 metrów kwadratowych".

Na działce znajduje się basen oraz domek techniczny, "w którym znajduje się oprzyrządowanie basenowe i pomieszczenie gospodarcze o łącznej powierzchni 18 metrów kwadratowych".

"Kredyt hipoteczny w kwocie milion sto tysięcy złotych został w większości spłacony w 2021 r. ze środków pochodzących ze sprzedaży domu" - wyjaśnia Przyłębska.

Oświadczenie majątkowe Mariusza Muszyńskiego

Z oświadczenia majątkowego wiceprezesa TK sędziego Mariusza Muszyńskiego wynika, że wspólnie z żoną ma on dom o powierzchni 300 metrów kwadratowych położony na działce wielkości 877 metrów kwadratowych.

Ma on także 305 tys. zł oszczędności. W walutach zgromadził 29 dolarów, 12 euro oraz 37 franków szwajcarskich.

Sędzia jest też właścicielem samochodów Nissan Navara z 2006 r. o wartości ok. 20 tys. zł oraz Mercedesa klasy C z 2016 r. wartego ok. 100 tys. zł.

Wiceprezes TK jest posiadaczem wartościowych mebli. W rubryce dotyczącej mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł wpisał m.in. szafę barokową, kanapę włoską i fortepian yamaha.

Oświadczenie majątkowe Bogdana Święczkowskiego

Według oświadczenia majątkowego Bogdana Święczkowskiego, byłego prokuratora krajowego, który sędzią TK został w tym roku, jest on właścicielem domu o powierzchni 240 metrów kwadratowych położonego na 863-metrowej działce; jest również właścicielem domku letniskowego o powierzchni 80 metrów kwadratowych.

Bogdan Święczkowski ma wspólnie z żoną 838 tys. złotych i ponad 96 tys. dolarów oszczędności. 


Były prokurator krajowy ma dwa samochody - Toyotę RAV4 z 2019 r. oraz Porsche Cayenne z 2009 r.


W rubryce dotyczącej wartościowego mienia ruchomego, Święczkowski wpisał wannę i saunę ogrodową wyprodukowane w 2019 r.

Oświadczenie majątkowe Stanisława Piotrowicza

Sędzia Stanisław Piotrowicz wspólnie z żoną jest właścicielem domu o powierzchni 109 metrów kwadratowych oraz 64-metrowego mieszkania. Ma też gospodarstwo rolne, znajdują się tam garaż i zabudowania gospodarcze.

Sędzia zgromadził 287 426 tys. zł oszczędności.

Posiada samochód Toyotę Camry z 2020 r. oraz Toyotę Avalon z 2005 r. 

Wymóg publikacji oświadczeń majątkowych sędziów wprowadziła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych z listopada 2016 r. Oświadczenie może być utajnione, gdy jawność rodziłaby zagrożenie dla sędziego lub jego bliskich. Za podanie nieprawdy w oświadczeniu grozi kara pozbawienia wolności. 

KW

Czytaj dalej:

Duda w Madrycie. Zdradził szczegóły współpracy polsko-amerykańskiej w ramach NATO

Niespodzianka tuż przed wakacjami. Rusza niezwykła atrakcja turystyczna w Bieszczadach

Pusty pieniądz? Nie ma czegoś takiego!

PiS powołał szesnastu "opiekunów województw". Wśród nich Przemysław Czarnek

Polacy rzucili się na promocję Orlenu. Aplikacja Vitay bije rekordy popularności

Lubię to! Skomentuj55 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo