Jak pandemia wpłynęła na religijność Polaków. Zaskakujące wyniki badania

W czasie pandemii kościoły były puste. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
W czasie pandemii kościoły były puste. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Znane jest powiedzenie: "jak trwoga, to do Boga", tymczasem badania polskich socjologów pokazały, że w czasie pandemii Covid-19 zadziało się odwrotnie. Badacze z Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki SGGW stwierdzili, że religijność Polaków wyraźnie została osłabiona.

Naukowiec podkreśla, że omawiane badania ujawniły wzrost polaryzacji religijności w społeczeństwie podczas pandemii. Zresztą do takich samych wniosków prowadzą inne badania, w tym m.in. systematycznie realizowane przez CBOS.

Badacze chcą sprawdzić, czy zmieniła się sytuacja po pandemii

Zdaniem rozmówcy istotna będzie kolejna fala pomiaru – w kontekście całkowitego poluzowania pandemicznych obostrzeń. - Pokaże nam ona, jak sytuacja zmieniła się po pandemii. Mamy jednak silne podstawy, aby podejrzewać, że trend odchodzenia społeczeństwa od religijności nie tylko się nie odwraca, ale wręcz nasila, co zresztą sugerują wyniki badań CBOS - zaznacza dr Boguszewski.

Na zakończenie naukowiec dodaje, że kluczowe będzie dopytanie o bezpośrednie powody spadku religijności. Pandemia zbiegła się bowiem w czasie z innymi wydarzeniami, które mogły przyczynić się do odchodzenia ludzi od Kościoła katolickiego. - Dotąd o to nie pytaliśmy, jednak można przypuszczać, że takie kwestie jak zaostrzenie prawa aborcyjnego oraz kolejne afery związane z przedstawicielami Kościoła mogły nawet bardziej znacząco wpłynąć na zniechęcenie ludzi do religii, w tym zwłaszcza młodych obywateli naszego kraju, niż sama pandemia - tłumaczy badacz z SGGW.

- Podsumowując: odwrót od religijności w czasie pandemii jest w naszym kraju dość wyraźny. Tylko osoby najbardziej zaangażowane, które wcześniej częściej niż pozostali uczestniczyły w obrzędach religijnych, umocniły się w swojej religijności. Pozostała część społeczeństwa, zwłaszcza młodsza, wyraźnie ograniczyła swoje zaangażowanie religijne - mówi.

Podsumowanie badań opublikowano na łamach czasopisma „PLoS One”. Badania, do których odwołuje się artykuł dra Boguszewskiego przeprowadzono na próbie około tysiąca respondentów w listopadzie 2020 r. oraz na podobnej liczbie w kwietniu 2021 r. Były to odpowiednio II i III fala pandemii. Dane zbierano w oparciu o ankiety internetowe.

ja

Czytaj także:

Tragedia w Dolomitach. Lodowa lawina porwała turystów. Trwa akcja ratunkowa

Kaczyński o CPK: Nie możemy mieć lotniska dla Polaków w Berlinie

Groźny wypadek podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii. Przerwano wyścig [ZDJĘCIA]Lubię to! Skomentuj70 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo