RPP przed decyzją o podwyżce stóp. Ekonomiści stawiają, że będzie wysoka

Rada Polityki Pieniężnej zadecyduje na czwartkowym posiedzeniu o wysokości stóp procentowych. Źródło: YouTube/Narodowy Bank Polski
Rada Polityki Pieniężnej zadecyduje na czwartkowym posiedzeniu o wysokości stóp procentowych. Źródło: YouTube/Narodowy Bank Polski
Rada Polityki Pieniężnej zadecyduje na czwartkowym posiedzeniu o ewentualnej zmianie poziomu stóp procentowych. Ankietowani przez PAP Biznes ekonomiści spodziewają się podwyżki o 75 punktów bazowych. Wtedy kredyty znowu pójdą w górę.

"Kalendarz wydarzeń i publikacji na pierwszy tydzień lipca jest dość ubogi. W Polsce pierwszoplanowym wydarzeniem będzie posiedzenie RPP w czwartek 7 lipca i konferencja prezesa NBP, zapewne dzień później po południu. Odbędzie się też posiedzenie Sejmu, na którym spodziewane jest m.in. zatwierdzenie ustaw dot. pomocy kredytobiorcom i dopłat węglowych" - analizują ekonomiści Santander Bank Polska.

Ostatnie posiedzenie RPP przed przerwą wakacyjną 

Ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przed wakacyjną przerwą NBP będzie niezwykle ciekawe.

"Po pierwsze, ostatnie dane stawiają bank centralny przed coraz większym dylematem, pokazując niesłabnącą presję inflacyjną (CPI w czerwcu 1,5 proc. m/m i 15,6 proc. r/r, inflacja bazowa prawdopodobnie 9,3-9,4 proc. r/r) przy coraz bardziej czytelnych sygnałach nadciągającej recesji (PMI przemysłowy w czerwcu załamał się niemal tak mocno jak w szczycie pandemii spadając do 44,4 pkt i sygnalizując spadek zamówień, produkcji i zatrudnienia)" - napisano w raporcie tygodniowym Santander Bank Polska.

"Po drugie, RPP zapozna się z wynikami nowych projekcji ekonomicznych NBP, które będą m.in. pokazywać oczekiwany wpływ już dokonanych podwyżek stóp na inflację i PKB. Wrażliwość RPP i prezesa Glapińskiego na ryzyko znacznego wyhamowania koniunktury, wyraźnie widoczna w jego ostatnich wypowiedziach, oznacza pokusę zmniejszenia skali podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu" - dodano.

Węgrzy podnieśli stopę procentową o 185 pb.

Konsensus zakłada obecnie, że w lipcu RPP zdecyduje się podnieść stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Do reakcji może zmusić ich radykalna podwyżka banku centralnego Węgier. 

"Naszym zdaniem optymalną decyzją obecnej sytuacji byłaby kolejna zdecydowana podwyżka stóp o 75 pb, która podkreśliłaby determinację w walce z inflacją i zmniejszyła ryzyko presji na krajową walutę w miesiącach letnich w warunkach agresywnego zacieśniania polityki przez banki centralne za granicą. To jest wciąż nasz scenariusz bazowy, chociaż widzimy wzrost szans na mniejszą skalę podwyżki, o 50 pb. Tak czy inaczej najnowsze informacje z gospodarki wspierają nasze oczekiwania, że RPP faktycznie zbliża się do końca cyklu podwyżek i stopy NBP osiągną maksimum w pobliżu 7 proc. na jesieni" - napisali ekonomiści Santander Bank Polska.

Na wtorkowym posiedzeniu Narodowy Bank Węgier nieoczekiwanie podwyższył główną stopę procentową o 185 pb. do 7,75 proc., wobec oczekiwanej przez rynek podwyżki o 50 pb.

Sytuacja na Węgrzech może wpłynąć na decyzję RPP

Ekonomiści oceniali, że mocna podwyżka stóp procentowych na Węgrzech zwiększa presję na decyzje Rady Polityki Pieniężnej - brak dostosowania RPP do globalnych trendów w polityce monetarnej może skutkować osłabieniem złotego.

W lipcu podwyżka stóp proc. powinna wynieść co najmniej 100 pb. - powiedział PAP Biznes w zeszłym tygodniu członek RPP Ludwik Kotecki. Inny członek Rady Polityki Monetarnej, Henryk Wnorowski, uważa, że dopóki inflacja będzie na fali wznoszącej, to Rada Polityki Pieniężnej będzie podwyższać stopy procentowe.

Oczekiwania co do podwyżek stóp w lipcu nieco zmienił przedstawiony w piątek odczyt PMI dla polskiego przemysłu za czerwiec. Zaskoczył on negatywnie - wskaźnik wyniósł 44,4 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 48,0 pkt. Jak ocenił główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak, w tym kontekście podwyżka stóp proc. o 50 pb na najbliższym posiedzeniu byłaby bardzo odważna.

MP

Czytaj dalej:
Lubię to! Skomentuj76 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka