Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Duda spotkał się z opozycją

W poniedziałek po godzinie 13 rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Źródło: Kancelaria Prezydenta/Twitter
W poniedziałek po godzinie 13 rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Źródło: Kancelaria Prezydenta/Twitter
Po godzinie 13 rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Politycy opozycji wraz z prezydentem Andrzejem Dudą omówią postanowienia szczytu NATO w Madrycie i bieżącą sytuację na Ukrainie. Udział w poniedziałkowym posiedzeniu potwierdziły wszystkie główne siły parlamentarne.

To kolejne posiedzenie RBN zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę w tym roku, związane z rosyjską agresją na naszego wschodniego sąsiada. Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zapowiadano jeszcze przed madryckim szczytem.

Spotkanie bez podziałów 

- Bez podziałów, bez dzielenia na rządzących i opozycję, wszyscy razem usiądziemy przy jednym stole i będziemy rozmawiali o ważnych dla Polski kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Przede wszystkim o tym, co kilka dni temu działo się w Madrycie w czasie szczytu NATO, kiedy przywódcy państw NATO dyskutowali na temat kwestii bezpieczeństwa i tego jak w przyszłości NATO powinno działać, aby bezpieczeństwo państw członkowskich było zapewnione w jak największym stopniu, ale przede wszystkim, żeby przywrócić pokój na świecie, czyli co zrobić żeby zakończyć wojnę na Ukrainie - mówił prezydent Andrzej Duda.

Wyraził też przekonanie, że posiedzenie RBN będzie to kolejny dobry moment dla Polski, który będzie budował wspólnie sferę naszego bezpieczeństwa.


Polska zyskała na szczycie NATO

Na zakończonym w czwartek madryckim szczycie NATO sojusznicy przyjęli nowa koncepcję strategiczną, w której Rosja została uznana za bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników, pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Przywódcy potępili napaść Rosji na Ukrainę, zadeklarowali poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

W stolicy Hiszpanii ogłoszono zwiększenie obecności wojskowej na wschodniej flance - rozmieszczone w regionie wielonarodowe batalionowe grupy bojowe mogą być w razie potrzeby rozbudowane do wielkości brygad. Jako wyzwanie geopolityczne zostały określone Chiny. Za wyzwanie dla bezpieczeństwa i czynnik zwiększający inne zagrożenia zaliczono zmianę klimatu. Szczyt zaprosił do członkostwa Finlandię i Szwecję. Dokumenty akcesyjne NATO przywódcy obu krajów podpiszą we wtorek. 

Prezydent USA Joe Biden potwierdził zapowiedziane w marcu przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu US Army USA do Polski, gdzie obecnie znajduje się wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, koordynujące działania amerykańskich wojsk lądowych w Europie.

Przywódcy państw i rządów zadeklarowali zaangażowanie na rzecz demokracji, wolności jednostki, praw człowieka i rządów prawa; potwierdzili przywiązanie do zasad Karty Narodów Zjednoczonych.

Kosiniak-Kamysz o RBN

Przed posiedzeniem Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że dobrze się stało, iż takie spotkanie się odbywa. Jak dodał szef PSL, szczyt NATO w Madrycie, "to na pewno sukces dla Polski".

Podczas spotkania Rady polityk chce poruszyć dwa tematy: bezpieczeństwo żywnościowe oraz bezpieczeństwo energetyczne.

- Bezpieczeństwo żywnościowe również w kontekście zboża z Ukrainy. Jesteśmy za pomocą dla Ukrainy, ale muszą być korytarze eksportowe, musi być przekazanie tego zboża do Afryki Północnej, a nie wpuszczanie na rynek polski - zaznaczył.

Kosiniak-Kamysz odnosząc się do bezpieczeństwa energetycznego, powiedział, że chce pytać rządzących czy zapewnili kontrakty na węgiel dla polskich przedsiębiorców i polskich rodzin. - Dzisiaj mamy informację, że nie ma gdzie kupić węgla, a ten który jest dostępny jest w cenach zbyt wysokich - wyjawił szef PSL.

Według lidera ludowców, należy nadal pomagać Ukrainie wysyłając broń i pomoc humanitarną, ale też stawiać oczekiwania. - Żeby nie było tak, że Polacy najbardziej pomagają, a pojadą tam Ukrainę odbudowywać firmy niemieckie czy francuskie - zauważył.

Konfederacja chce wiedzieć co się działo w kuluarach 

Szef sejmowego koła Konfederacji Jakub Kulesza poinformował dziennikarzy, że przedstawi podczas posiedzenia Rady wnioski, jakie jego ugrupowanie wyciągnęło po szczycie NATO w Madrycie.

Ale przede wszystkim, zaznaczył Kulesza, będzie on chciał uzyskać wiedzę nieporuszaną w mediach. 

- Informacje ze spotkań kuluarowych, bilateralnych, przedstawicieli polskiej dyplomacji - przede wszystkim prezydenta Polski - zapowiedział przedstawiciel Konfederacji. 

MP

Czytaj dalej:
Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka