Narzekamy na inflację w Polsce. Zobaczcie jak jest w innych krajach

W wielu krajach wskaźnik inflacji jest najwyższy od kilkudziesięciu lat. Świat walczy z drożyzną. (fot. Pixabay)
W wielu krajach wskaźnik inflacji jest najwyższy od kilkudziesięciu lat. Świat walczy z drożyzną. (fot. Pixabay)
USA zmaga się obecnie z najwyższą od ponad czterdziestu lat inflacją. Podobna sytuacja ma również miejsce We Włoszech, Francji, Korei Południowej i Turcji. Na całym świecie trwa walka z rosnącymi cenami, spowodowanymi pandemią COVID-19 oraz chaosem w łańcuchach dostaw i wojną na Ukrainie.

Analiza danych z 44 rozwiniętych gospodarek przeprowadzona przez Pew Research Center wykazała, że w prawie wszystkich z nich wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znacznie wzrósł od czasów przed pandemią. W 37 krajach średnia roczna stopa inflacji w I kwartale br. była co najmniej dwukrotnie wyższa niż w I kwartale 2020 r., kiedy pandemia COVID-19 zaczynała się rozprzestrzeniać. W 16 krajach inflacja w I kwartale bieżącego roku była ponad czterokrotnie wyższa niż dwa lata wcześniej.

USA z rekordową inflacją

W ujęciu rocznym inflacja w Stanach Zjednoczonych osiągnęła w maju 8,6 procent, a w czerwcu 9,1 procent, czyli najwięcej od grudnia 1981 r. Inflacja w USA była stosunkowo niska przez tak długi czas, że dla całych pokoleń Amerykanów gwałtowne podwyżki cen mogły wydawać się reliktem odległej przeszłości — komentuje portal Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Dziś Amerykanie uważają ją za główny problem swojego kraju, którego rozwiązanie jest najwyższym priorytetem w ocenie prezydenta Joe Bidena.

Problem z inflacją w Turcji

Turcja z kolei posiada jeden z najwyższych wskaźników inflacji na świecie: według Tureckiego Instytutu Statystycznego (TUIK) w czerwcu ceny wzrosły o 78,6 procent w stosunku do tego samego okresu w 2021 roku, czyli najwięcej od 24 lat. Ceny żywności poszybowały w górę o 93,9 procent w ujęciu rocznym, a koszty transportu o 123,4 procent. Kraj ten od lat doświadcza wysokiej inflacji, jednak wzrosła ona pod koniec 2021 r., gdy rząd zaczął prowadzić nietypową politykę gospodarczą, polegającą na obniżaniu stóp procentowych zamiast ich podnoszeniu.

Najszybciej rosnąca inflacja w ciągu dwóch lat w Izraelu

— Państwem, w którym inflacja rosła najszybciej w ciągu ostatnich dwóch lat, jest Izrael — podaje Pew Research Center. Roczna stopa inflacji w tym kraju, w I kwartale 2020 r. wyniosła 0,13 procent, a w tym samym okresie w 2022 roku już 3,36 procent, czyli ponad 25 razy więcej. W maju osiągnęła najwyższy od 11 lat poziom 4,1 procent.

Ogromny wzrost w Grecji

Oprócz Izraela do krajów o bardzo dużym wzroście inflacji w latach 2020-2022 należy Grecja. W tym kraju odnotowano prawie 21-krotny wzrost w I kwartale br. w porównaniu tym samym okresem w 2020 roku (z 0,36 procent do 7,44 procent), Włochy (prawie dwudziestokrotny wzrost z 0,29 procent do 5,67 procent) i Szwajcaria (z -0,13 procent do 2,06 procent).

Podobne scenariusze w większości krajów

— W większości krajów zaobserwować można podobne trendy, czyli stosunkowo niskie poziomy inflacji przed wybuchem pandemii w pierwszym kwartale 2020 roku, następnie stałe lub spadające wskaźniki, kiedy rządy ograniczały większość działalności gospodarczej, i rosnące wskaźniki od połowy 2021 roku, gdy świat walczył o powrót do normalności — podaje portal WEF.

Wyjątki od ogólnego wzorca

Są też wyjątki od tego ogólnego wzorca, na przykład w Rosji stopa inflacji stale rosła przez cały okres pandemii, po czym gwałtownie wzrosła po inwazji na Ukrainę, w Indonezji inflacja spadła na początku pandemii i pozostała na niskim poziomie, a w Arabii Saudyjskiej stopa inflacji wzrosła podczas pandemii, ale następnie gwałtownie spadła pod koniec 2021 roku i nadal wynosi zaledwie 1,6 procent.

W Wielkiej Brytanii inflacja najwyższa od 40 lat

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła w maju najwyższy poziom od 40 lat, rosnąc w tempie 9,1 procent rocznie, a Bank Anglii poinformował, że może ona osiągnąć szczyt na poziomie 11 procent w bieżącym roku. Kraj boryka się obecnie z kryzysem kosztów utrzymania, ceny żywności rosną w tempie 8,7 procent rocznie w maju, a rachunki za energię wzrosły w kwietniu o 50 procent.

Drożyzna w strefie euro

Według Eurostatu roczna stopa inflacji w strefie euro miała wzrosnąć w czerwcu o 8,6 procent. Ceny energii wzrosły w maju o 39,1 procent w porównaniu z tym samym miesiącem w 2021 roku, a ceny żywności o 7,5 procent.

Najwyższą roczną stopę inflacji w strefie euro odnotowano w maju w Estonii (20,1 procent), na Litwie (18,5 procent), Łotwie (16,8 procent), Słowacji (11,8 procent), w Grecji (10,5 procent, najwyższa od 27 lat), Holandii (10,2 procent, najwyższa od 46 lat) i Belgii (9,9 procent, najwyższa od 40 lat).

Gdzie jest najniższa inflacja?

Najniższa inflacja jest we Francji (5,8 procent, najwyższa od 37 lat), na Malcie (5,8 procent, najwyższa od początku badań w 1997 r.), w Finlandii (7,1 procent, najwyższa od ponad 30 lat) i we Włoszech (7,3 procent, najwyższa od ponad 35 lat).

W czerwcu inflacja w Korei Południowej osiągnęła najwyższy poziom od 24 lat, rosnąc w tempie 6 proc. rocznie.

Problemy w Sri Lance

Inflacja na Sri Lance osiągnęła w czerwcu rekordowy poziom, rosnąc w tempie 54,6 procent rocznie, a prezes banku centralnego kraju przyznał dziennikarzom, że do końca bieżącego roku może osiągnąć 70 procent. Zamieszkany przez 22 mln osób kraj zmaga się z ogromnym kryzysem finansowym, który spowodował ograniczenie dostępności podstawowych produktów takich jak paliwo, żywność i leki i doprowadził do masowych protestów przeciwko prezydentowi Gotabayi Rajapaksie.

Wzrost inflacji w Japonii

Inflacja wzrosła znacząco również w Japonii, gdzie przez lata problemem był niski wzrost gospodarczy i nawet deflacja. Od 2010 do 2020 roku inflacja w Japonii wynosiła średnio około 0,42 proc., jednak w maju bieżącego roku roczna stopa inflacji w tym kraju wzrosła do 2,5 procent.


RB

Czytaj także:

Nadeszły ciężkie czasy. Znany psycholog tłumaczy, jak radzić sobie ze stresem

Rosja przechodzi do kolejnego etapu. Wywiad Ukrainy zauważył niepokojące działania

Koronawirus znalazł nowy sposób. Centaurus nie jest wcale słabszy od Omikrona

Spytali Morawieckiego o słowa Ziobry. Wymowna riposta premiera

Lubię to! Skomentuj151 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka