Nowy pomysł w USA: Zwolnienie od podatku na nienarodzone dziecko

Stanowy Departament Skarbowy w Georgii wprowadza zwolnienie podatkowe na każdy płód w wysokości 3000 USD. Źródło: flickr.com
Stanowy Departament Skarbowy w Georgii wprowadza zwolnienie podatkowe na każdy płód w wysokości 3000 USD. Źródło: flickr.com
W niektórych stanach USA w ostatnim czasie zaostrzono prawo do aborcji. Georgia idzie o krok dalej i, jak podaje Stanowy Departament Skarbowy, wprowadziła zwolnienie podatkowe w wysokości 3000 USD na każde nienarodzone dziecko, u którego wykrywalne było bicie serca w szóstym tygodniu ciąży.

Odliczenie płodu od podatku 

Stanowy Departament Skarbowy w Georgii ogłosił w tym tygodniu, że "każde nienarodzone dziecko z wykrywalnym ludzkim biciem serca” może zostać uznane za zależne, zapewniając zwolnienie podatkowe w wysokości 3000 USD za każdą ciążę w gospodarstwie domowym na kilka miesięcy przed urodzeniem dziecka. Prawo stanu Georgia zakazuje większości aborcji po sześciu tygodniach, co zwykle ma miejsce, kiedy lekarze mogą zacząć wykrywać aktywność serca płodu.

Nie jest jasne, w jaki sposób rozliczenia podatkowe będą miały miejsce w przypadku ciąż, które nie dochodzą do terminu. Zalecenie wydane przez Departament Skarbowy nie dotyczyło również poronień, ale mówiło, że instrukcje dotyczące zwrotu podatku zostaną wydane jeszcze w tym roku.

Roe przeciwko Wade

Oświadczenie jest następstwem przełomowej decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, uchylającej sprawę Roe przeciwko Wade.

24 czerwca Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ogłosił wyrok w sprawie Dobbs przeciwko Johnson Women's Health Organization, za pomocą którego zniósł konstytucyjne prawo do aborcji, ustanowione przez precedensowy wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade sprzed prawie 50 lat i potwierdzony później 20 lat temu. Konserwatywna większość sędziów uznała, że ich poprzednicy popełnili rażący błąd wywodząc z przepisów konstytucji prawo do aborcji, a sprawa powinna leżeć w gestii stanowych legislatur lub Kongresu.

Wyrok - jeden z najważniejszych od dekad - wywołał potężną falę politycznych emocji, które nie osłabły do dziś. Ale nie była to jedyna brzemienna w skutkach decyzja; w serii wyroków ogłoszonych na koniec rocznej sesji Sądu na przełomie czerwca i lipca, magistraci na nowo zdefiniowali prawo w kilku innych, fundamentalnych kwestiach: prawa do posiadania broni, uprawnień administracji do regulacji klimatyczych oraz roli religii w przestrzeni publicznej.

MP

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo